Nem ragaszkodik már ahhoz a kormány, hogy a CEU az USA-ban is kampuszt létesítsen, értesült a Hvg. A lap ugyanis azt írja, hogy a New York állammal megkötendő kétoldalú megállapodás szövegében nem az szerepel, hogy a CEU-nak saját képzési helyet kell fenntartania az Egyesült Államokban, hanem csak az, hogy a magyarországi mellett ott is felsőoktatási tevékenységet kell folytatnia.
Ez már sokkal könnyebben teljesíthető feladat, a CEU-nak csak meg kell állapodnia egy már működő egyetemmel az USA-ban, ami, tekintve, hogy az április törvénymódosítás keltette nemzetközi felháborodás után az Egyesült Államok több egyeteme is jelezte a CEU vezetőinek, hogy szívesen befogadnák a programjait, sima ügynek tűnik. Valószínűleg nem konkrét PhD- vagy MA-programokat ültetnek majd át, hanem valamilyen általános képzést, mert az előbbiek akkreditálása nagyon drága és időigényes.
A Hvg úgy tudja, ehhez még a törvényben előírt december 31-i határidőt is felpuhítja a megállapodás szövege. A dokumentumot egy-két héten belül alá is írhatja a két állam.
Ami megcsavarhatja a dolgokat, hogy a kétoldalú megállapodás szövegébe bekerült az is, hogy Magyarország továbbra is kész fogadni a nem-európai állampolgárságú oktatókat és kutatókat, hogy részt vegyenek a CEU tevékenységében - ám „az európai uniós szabályoknak megfelelően”. Ez azt jelenti, hogy a tengerentúli vendégoktatóknak munkavállalói engedélyhez kell majd folyamodniuk, amire eddig nem volt szükség. És mivel az intézmény rektora, Michael Ignatieff kanadai származású, neki is ki kell váltania az engedélyt.
A kormány eközben a már bejáratott gyakorlatnak megfelelően mondogat oda nagy rössel a Velencei és az Európai Bizottságnak a lex CEU elítélése miatt, de ez megint csak kirakatháború, és ha valóban puhított feltételekkel valósulhat meg az államközi megállapodás, akkor már nem is olyan fontos.
A kormány meghátrálását a lex CEU ügyében először szintén a Hvg kotorta ki, amikor a múlt héten kiderítették, a magyar fél már nem ragaszkodik ahhoz, hogy az abszolút nem illetékes amerikai szövetségi kormánnyal írják alá a kétoldalú megállapodást, és már megelégednek az illetékes New York állammal.
mfor.hu