Első téma: lezárult a kamatvágási ciklus
A Monetáris Tanács a mai kamatvágással lezárta a második ciklust és hosszan tartó stabil monetáris környezet fenntartására törekszik az 1,35 százalékos alapkamattal. A tavaly ugyancsak júliusban lezárt első kamatvágási ciklusával együtt összesen 29 alkalommal vágott kamatot a Monetáris Tanács.
Ezalatt az időszak alatt a monetáris transzmisszó hatékonyan működött, hangsúlyozta Matolcsy, hiszen mind a vállalati, mind a lakossági banki termékek kamatai csökkentek, de az állampapírok hozama is alkalmazkodott. Az eddigi kamatcsökkentések – a mait nem számítva – összesen 700 bázisponttal hozták lejjebb a lakáskölcsön kamatokat és 500 bázisponttal a vállalati folyószámla kamatokat. Emellett 300 milliárd forinttal csökkentették a büdzsé éves kamatterhét. A jegybank számításai szerint az idei GDP növekedés harmada a kamatcsökkentéseknek köszönhető.
Második téma: Balog helyett Nagy Márton lesz az új alelnök
Orbán Viktor ma Nagy Mártont, az MNB eddigi felelős igazgatóját javasolta a jegybank új, monetáris politikáért és hitelezéséért felelős alelnökévé, közölte Matolcsy. Szavai szerint a bölcs és kreatív jegybankár Balog Ádámot váltja, aki az MKB elnök-vezérigazgatójaként folytatja pályafutását. Matolcsy szerint az MKB szanálása jól működött, hiszen az elmúlt években 100 milliárdos veszteséget termelő bank idén már - a bankadótól eltekintve - nulla közeli eredményt fog hozni.
Harmadik téma: az MKB-t még idén eladják
A már az MKB élén álló Balog Ádám szerint az MKB szanálása elérkezett ahhoz a ponthoz, hogy nem elég a távirányítású menedzsment. A bank ugyanis piaci megoldásokkal leépítette rossz portfólióját, a működését pedig áramvonalasította, így most már a piaci működés felgyorsítása az elsődleges feladat. Már csak azért is, mert a bankot legkésőbb év végére értékesíteni kell, hangsúlyozta Balog.
+1 téma
A jegybank új alelnök-jelöltje, Nagy Márton a devizaalapú autóhitelekkel kapcsolatban szükséges intézkedésre hívta fel a figyelmet. Nagy szerint ugyan a korábbi devizaalapú jelzáloghiteleknek csak a 10 százalékát teszi ki a svájci frank alapú autóhitelek állománya, az érintett családok száma viszont jelentős, hiszen 250 ezer ilyen szerződés van még mindig a bankrendszerben.
Márpedig ahogy azt a mostani görög válság során is láttuk, a devizaárfolyamok továbbra is hektikusan mozognak, és 1 forintos elmozdulás a forint-frank jegyzésében 1 milliárd forintos pluszterhet jelent az érintettek számára. Nagy szerint már csak azért is kell minél hamarabb megoldani ezt a problémát, mivel jelentős fertőzésveszély áll fenn. Az ilyen hitellel rendelkezők jelentékeny része ugyanis jelzáloghitellel is rendelkezik.
Matolcsy arra emlékeztetett, hogy az MT 1,1 milliárd euró összeg erejéig devizát nyújt ezeknek a hiteleknek a forintosításához.
mfor.hu