Vége a sajtótájékoztatónak, a miniszter hét pontban foglalta össze a döntéseket:
- Az EU-s tárfinanszírozás mértéke 15-ről 5 százalékra csökken,
- létszámstop lesz a közszférában három évig,
- négy hónappal elhalasztják a pedagógusok béremelését,
- segélyplafon az önkormányzati támogatásoknál,
- nem lesz tranzakciós illeték az MNB esetében, viszont az államkincstár többet fizet majd, és a készpénzfelvétel is adózik,
- áfabeszedés hatékonyabbá tétele,
- járulékplafon eltörlése
Matolcsy szavai szerint néhány perc múlva megjelenik a kormány honlapján az Európai Bizottságnak küldött jelentés, a részletekről később beszámolunk.
9:40
A közszféra tervezett karcsúsítása nem lesz egységes: az egészségügyben az ápolónők, orvosok körében ez nem érvényesíthető, viszont az önkormányzati rendszer átszervezésével igen.
9:38
"Kizárható az, hogy a félszuperbruttó kivezetését eltoljuk" - mondja újságírói kérdésre Matolcsy. Hozzáteszi: ő személy szerint sem tartotta volna ezt jó ötletnek, mivel "végig kell menni az úton".
9:36
Mindenki egyetért azzal, hogy a 2012-es átmeneti év után Magyarország visszatér a növekedés táborába, ezen az IMF-tárgyalások sem változtatnak.
9:30
Megtáltosodott a forint Matolcsy szavaira: most 282,55 forintot ér egy euró, ami 0,74 százalékkal alacsonyabb a csütörtöki szintnél.
9:28
A kormány döntése érdekében eltörlik a társadalombiztosítási járulékplafont. Ma éves 7,8 millió forint, havi 661 ezer forint felett nincs járulékfizetési kötelezettség, ezt törlik most el, ami évente 51 milliárd forintot hozhat a költségvetésnek.
9:25
"Ma a kereskedelemben 500 milliárd forintnyi áfát nem fizetnek be, ezért jövőre a NAV közreműködésével mind a 400 ezer pénztárgépbe beépítenek egy online kapcsolatot, amitől azt várjuk, hogy 95 milliárd forinttal több áfa folyik be. A fennmaradó részt majd 2014-ben és 2015-ben célozzuk meg" - mondja Matolcsy.
9:23
Nem lesz tranzakciós illeték a jegybank esetében, cserébe a Magyar Államkincstárnak 30 milliárddal többet kell befizetnie és az automatából való készpénzfelvételre is lesz 3 ezrelékes illeték.
9:18
Az önkormányzatok által kifizetett szociális támogatásoknál 47 ezer forint lesz az egy főre jutó plafon. A pontos részletek nem ismertek, de a miniszter szerint nem kerülhetnek bele családi- és gyermeknevelési támogatások. Ez 8-10 milliárd forintos megtakarítást jelent az államnak.
9:17
2014. januárjára halasztják a pedagógusok béremelését, amivel jövőre 73 milliárd forintot takarít meg a kormány. Ugyanakkor ha a növekedés magasabb lesz a tervezett egy százaléknál, akkor szeptemberben mégis meglesz a béremelés. Vagyis 1,6 százalékról 1 százalékra csökkentette jövő évi növekedési tervét a kormány.
9:15
Három évre létszámstop lesz a közszférában, a nyugdíjba menők helyére nem vesznek fel újakat, ezzel három év alatt 22 ezerrel kevesebb lesz a közszolga. Emellett a közszférában nem fizetnek egyszerrenyugdíjat és fizetést, választani kell a kettő között.
9:10
Az első intézkedés: az EU-s társfinanszírozás mértékét 15-ről 5 százalékra csökkentik, ez 55 milliárdos megtakarítást jelent a költségvetésnek.
9:05
Idén és jövőre is 2,7 százalékos lesz a hiány, ennek érdekében idén 133 milliárd forintot zárolni kellett, a jövő évre pedig 397 milliárdos kiigazítás kell.
9:02
"2012-ben és 2013-ban tartható a jóval 3 százalék alatti hiány. Ehhez mindenképpen meg kellett felelni ahhoz, hogy ne vonják el a kohéziós források, ez a túlzott deficit eljárás megszüntetéséhez vezető út" - jelenti be Matolcsy.
Háttér
A kormánynak péntekig, vagyis október 5-ig kellett összeraknia azt a megszorító csomagot, amellyel a meglehetősen lyukas 2013-as költségvetést sikerne betömni - ez a feltétele annak, hogy megszűnjön a túlzottdeficit-eljárás Magyarország ellen. Ha ugyanis az folytatódna, súlyos EU-s pénzektől esne el az ország.
A jövő évi költségvetés már a főszámok júliusi elfogadása után megbillent, hiszen egyáltalán nem szerepelt benne a pár nappal később bejelentett munkahelyvédelmi akcióterv 300 milliárdos fedezete. Ez a hiány mostanra 5-600 milliárd forintosra duzzadt már.
Sajtóinformációk szerint a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) ötletelése a hiányfaragás érdekében hosszú listát eredményezett, a kiszivárgott értesülések pedig arra engednek következtetni, hogy a tárca szinte nem riad vissza semmittől sem, ami plusz pénzhez juttatná a jövő évi büdzsét. Az NGM által összeállított "étlapon" ugyanis egyszerre szerepelnek kiadáscsökkentős és bevételnövelő intézkedések, utóbbiak között elképzelhető például a már így is világszinten rekordmagas áfa 1-2 százalékpontnyi emelése, de Matolcsy a bankok adóterhelését is növelné jövőre, miközben nem mondana le a jegybank megadóztatásáról az EU rosszallása ellenére sem. A hét elején pedig még a félszuperbruttó jövő évi kivezetése is elképzelhető volt, ám mivel ezzel nagyjából 100 milliárd forintról mondana le újfent a kormány, így a csütörtöki sajtóértesülések már ennek meghagyásáról szóltak.
Székely Sarolta
mfor.hu