5p

Valószínűleg Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter sem okozna intézkedéseivel negatív piaci meglepetéseket, ha ő váltaná Simor Andrást a Magyar Nemzeti Bank (MNB) élén - vélekedtek hétfői helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.

A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott elemzőstábja a minap Budapesten tett tájékozódó látogatást. Tárgyalásaik tapasztalatairól befektetőknek összeállított, hétfőn Londonban ismertetett beszámolójukban a ház szakértői közölték: magyarországi tárgyalópartnereik arra számítanak, hogy Matolcsy György lesz az MNB következő elnöke.

Jóllehet a nemzetgazdasági miniszter MNB-elnöki kinevezése negatív piaci reakciót eredményezhet, az azonban a Morgan Stanley londoni elemzőinek benyomásai szerint valószínűtlen, hogy Matolcsy György kellemetlen meglepetéseket okozna a piaci szereplőknek, "legalábbis megbízatása korai szakaszában". A cég szakértői közölték: budapesti tárgyalásaik arra vallanak, hogy az MNB-elnöki kinevezést kísérő idegeskedés eltúlzott, mivel nem valószínű, hogy az új jegybankelnök "rögtön unortodox pénzügypolitikába kezdene".

A Morgan Stanley elemzői áttekintették budapesti tárgyalásaikon azokat az eszközöket, amelyekkel az MNB a gazdaságot támogathatná, és a legvalószínűbb lehetőségnek a gazdaságba juttatott hitelmennyiség növelésének ösztönzése tűnik. Erre több mód kínálkozik: az MNB a Bank of England - a brit jegybank - eljárásához hasonlóan kedvezményes kamatú hitelfinanszírozást ajánlhat a hitelkihelyezésüket növelő bankoknak, vagy állami bankok közbeiktatásával próbálhat hitelt juttatni a gazdaságba.

"Egyes helyi spekulációk szerint" az MNB esetleg korlátozhatja azt a likviditásmennyiséget, amelyet a bankok a kéthetes MNB-kötvényben tárolhatnak - bár ezt Simor András jelenlegi jegybankelnök erőteljesen ellenzi -, vagy pedig egyes bankok adókedvezményekben részesülhetnek nagyobb hitelkihelyezés fejében - sorolták a budapesti tárgyalásaikon hallott lehetőségeket a Morgan Stanley londoni elemzői. A ház szakértői szerint e módszerek egyike sem jelentene nagy fordulatot, a legrosszabb esetben annyi történne, hogy nem bizonyulnak hatékonynak, a legjobb esetben pedig még valamilyen eredményt is hozhatnak.

A Morgan Stanley elemzői szerint ugyanakkor piaci szempontból sokkal károsabb lenne, ha az MNB egyértelműen olyan jelzéseket kezdene adni, hogy gyengébb forintot pártolna a növekedés ösztönzése végett. A cég szakértői ugyanakkor hétfői beszámolójukban közölték, hogy ezt a forgatókönyvet alacsony valószínűségűnek tartják, tekintettel arra, hogy a háztartások devizaalapú hitelállománya a hazai összterméknek (GDP) még mindig a 14 százalékát teszik ki, és ebben a helyzetben kétséges, hogy a magyar döntéshozók forintgyengítést célzó stratégiára törekednének.

A Morgan Stanley elemzői a jegybanki kamatpolitikában sem várnak érdemi változást, mivel véleményük szerint már most is a monetáris tanács enyhítésre hajló külső tagjainak kezében van a tényleges döntéshozatal.

A ház hétfői elemzése szerint bár valószínűtlen, hogy az MNB aktívan próbálkozna a forint gyengítésével, a cég elemzői úgy vélekednek azonban, hogy a monetáris tanács kész elfogadni a forint mérsékelt és fokozatos gyengülését, ha annak oka a kamatcsökkentési ciklus. Az "általános érzet" a Morgan Stanley elemzőinek budapesti tárgyalásai alapján ugyanis az, hogy a magyar gazdaság érzékeny ugyan az árfolyam-kilengésekre, de nem annyira, mint néhány évvel ezelőtt, mivel csökkent valamelyest a devizaalapú hitelek állománya. Ebből az következik, hogy a forintárfolyammal kapcsolatos "fájdalomküszöb" valószínűleg most már magasabbra került - áll a Morgan Stanley hétfői értékelésében. Ugyanezt állapították meg legutóbbi elemzéseikben más nagy londoni házak is.

A JP Morgan közgazdászai minapi helyzetértékelésükben közölték: véleményük szerint a magyar jegybank stresszhelyzeti tesztjei arra utalnak, hogy a 310 forint/eurós árfolyam körül lehet az a küszöb, amely már megállítaná az MNB jelenlegi monetáris enyhítési ciklusát. A JP Morgan londoni elemzői a vártnál gyengébb tavalyi negyedik negyedévi magyar GDP-becslés nyomán felülvizsgálták az MNB kamatpályájára adott prognózisukat, közölve: most már 4,50 százalékig csökkenő MNB-alapkamatot várnak 2013 közepére. Ez 0,50 százalékponttal alacsonyabb kamatszint a ház korábbi előrejelzésénél.

A Morgan Stanley közgazdászai is annak a véleményüknek adtak hangot, hogy egyértelműen lefelé mutató kockázatok hatnak a cég által érvényben tartott jelenlegi előrejelzésre, amely 2013 közepére 5,00 százalékos MNB-alapkamatot valószínűsít.

A ház szakértőinek megítélése szerint ugyanakkor a 4,00 százalékos kamatszint lehet a legalacsonyabb, ameddig az MNB elmehet "még ideális forgatókönyv esetén is", mivel ez az alapkamat az előremutató számítási modellek alapján még 1 százalék körül reálkamatot jelentene. A jelentős magyar külső adósságállomány ugyanis azt jelenti, hogy Magyarországnak más gazdaságoknál magasabb hozamot kell kínálnia, ezért zéróhoz közeli, vagy éppen negatív reálkamat nem jöhet szóba - vélekedtek hétfői elemzésükben a Morgan Stanley londoni közgazdászai.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!