4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tavaly azon csodálkozott a jegybank akkor még újdonsült elnöke, hogy 2012-ben csak 1,7 százalékot zuhant a GDP. A friss számok birtokában igaza lehetett.

Márciusban lesz egy éve, hogy az egyik utolsó írását tette közzé a Heti Válaszban Matolcsy György korábbi gazdasági miniszter, jelenlegi jegybanki kormányzó. Matolcsy ebben a cikkben a 2012-es évet elemezte, és a bizonyítványt magyarázta. Nem volt könnyű helyzetben, hiszen pár héttel korábban ismertük meg a 2012-es utolsó negyedév kiábrándító GDP-számait, amely éves összevetésben 2,7 százalékos, egész évre pedig 1,7 százalékos csökkenést mutatott.

Az írásában Matolcsy egyértelműen a kereskedelmi bankokat hibáztatta, azon belül is a külföldieket, amelyek 2700 milliárd forint hitelforrást vontak ki a magyar gazdaságból. Az akkor újdonsült jegybankelnök azt írta, nem az az igazi rejtély, hogy miből jött össze az 1,7 százalékos mínusz, hanem az, hogy miért nem volt nagyobb miután a külföldi pénzintézetek ennyi pénzt kivontak az országból. ”Ha ezeknek a forrásoknak egy része bement volna a gazdaságba, a múlt évben (szerk.: 2012) is bővül a gazdaság!”

A most már Matolcsy irányítása alatt álló pénzügyi felügyelet (volt PSZÁF) a héten közölte a hitelintézetekre vonatkozó legfrissebb, 2013-as számait, így meg lehet vizsgálni, hogy a tavalyi viszonylag erős GDP-számok és a bankrendszer közvetlen külföldi forrásainak a változása között tényleg olyan erős-e a kapcsolat, mint amit az elnök feltételezett.

A statisztika szerint a 2012-es 2455 milliárdot követően 2013-ban "mindössze" 585 milliárd forint hagyta el a magyar bankrendszert, vagyis lényegesen kisebb forráskivonást, és - ezzel párhuzamosan – lényegesen kedvezőbb GDP-számokat láthattunk. 

Az ábrán jól látható mennyire hasonló pályát járt be ez a két tényező az elmúlt időszakban, így a jegybankelnöknek minden bizonnyal igaza volt akkor, amikor azt feltételezte; ha a kivont források egy része bekerült volna a gazdaságba, akkor lényegesen kedvezőbb lett volna az ország 2012-es gazdasági teljesítménye. Persze az már más kérdés, hogy a nagyon erős hitelundorban mekkora része van a bizonytalan gazdasági (és jogi) környezetnek, a bankok kockázatkerülésének, illetve a hitelfelvevők (cégek, háztartások) óvatossági megfontolásainak.

Hogy ezek az okok milyen mértékben járultak a hozzá a hitelleépülési folyamathoz, nem tudjuk pontosan, az azonban tény, hogy a hitelintézetek teljes 21 815 milliárd forintos (akkori árfolyamon 82,4 milliárd eurós) hitelállománya 2013 végére 15 947 milliárd forintra (53,7 milliárd euróra) esett vissza. Vagyis ennyi pénz került ki a gazdaság vérkeringéséből 5 év alatt. 

Ráadásul még mindig nem látszik a vége, a háztartási hitelállomány a jegybank novemberi előrejelzése szerint a következő időszakban még tovább fog csökkeni, a vállalati pedig a pozitív harmadik negyedéves számokat követően 2013 utolsó három hónapjában újra zsugorodásnak indult. (lásd: Negyedévet élt Matolcsyék pozitív fordulata)

A hiteleket tehát a háztatások és a cégek folyamatosan építik le, fizetik vissza a bankoknak, a hitelintézetek pedig a befolyó összegeket - mivel kihelyezni nem tudjuk, vagy akarják – anyabankjukhoz "küldik". Ugyanakkor a hitelállomány euróban számolt 28 milliárdos leépülésénél kisebb méretű, 16 milliárdos volt a külföldiek által kivont közvetlen forrás értéke. Ez pedig azt mutatja, hogy a magyar bankrendszer likviditása jelentősen nőtt, mivel a betétállomány a tavaly év közepétől felgyorsult lakossági kivonás ellenére magasabb a 2008 év véginél. A likviditás pedig az egyre alacsonyabb kamatkörnyezet ellenére leginkább értékpapírokban (köztük kéthetes MNB kötvényben) csapódik le, melynek állománya öt év alatt 3767 milliárd forinttal, euróban számolva 10 milliárddal nőtt.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!