Év végén jelent meg a Magyar Közlönyben az otthonteremtési támogatást taglaló rendelet, mely részletezi az igénylés feltételeit és a támogatás mértékét egyaránt. A kormány öt esetben kíván ilyen módon segíteni a lakáshoz jutáshoz: új lakás vásárlásakor, építésekor, használt lakás vásárlásakor, vagy korszerűsítésekor, abban az esetben, ha késedelmes jelzáloghitellel vagy felmondott kölcsönnel terhelt lakóingatlant kíván vásárolni valaki, valamint még akkor is igényelhető, ha a hátralékos adós kisebb lakást szeretne venni. A fentieken túlmenően ingatlanfedezetű késedelmes devizahitel kiváltásakor is igényelhető a kamattámogatás. Fontos tudni, hogy az első két esetben (új és használt lakás esetén) 2014.december 31-ig nyújtható be a támogatás iránti kérelem, míg az összes többi esetben csak 2012. utolsó napjáig lesz mód a kérelem leadásához.
Új lakás építéséhez, vásárlásához, vagy használt lakás korszerűsítéséhez
Abban az esetben, ha új lakás vagy használt lakásról van szó, mindkét esetben csak 2010. január 1-jét követően kiadott építési, vagy használatbavételi engedéllyel rendelkező ingatlanhoz igényelhető a kamattámogatás. A rendelet ugyanakkor a vételárat is maximalizálja: új lakás vásárlása, vagy építése esetén az áfát tartalmazó, de a telekárat nem tartalmazó ellenértéke maximum 30 millió forint lehet, a használt lakás vételére 15 millió forint, korszerűsítés pedig áfával együtt maximum 15 millió forintig történhet. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a teljes hitelösszegre járhatna a kamattámogatás. Új lakás esetében maximum 10 millió forint, használt lakás esetében pedig 6 millió forint lehet a kölcsön otthonteremtési kamattámogatással érintett összege.
Jelzáloggal, vagy felmondott kölcsönnel terhelt lakás vásárlásához
Otthonteremtő kamattámogatás vehető igénybe olyan ingatlan vásárlásakor is, amelyiknél a jelenleg szóban forgó rendelet hatálybalépésekor 180 napon túli törlesztési késedelem áll fenn. Az ingatlan hitelintézet által megállapított forgalmi értéke ebben az esetben Budapesten és megyei jogú városokban nem haladhatja meg a 15 millió forintot, más településeken pedig a 10 millió forintot. A felvett kölcsön kamattámogatással érintett összege Budapesten és megyei jogú városokban maximum 10 millió forint lehet, más településeken pedig maximum 7 millió. "A lakóingatlan eladási ára nem lehet kevesebb, mint a hitelintézet által az otthonteremtési kamattámogatással érintett kölcsön iránti kérelem elbírálása során megállapított forgalmi érték 80 százaléka" - olvasható a rendeletben. Ez azért van, hogy az ilyen késedelmes hitellel terhelt ingatlanokat ne lehessen jóval áron alul, "fillérekért" átjátszani.
Ha a hátralékos adós venné igénybe kisebb lakás vásárlásához
Ezzel a ponttal a kormány megteremtette annak a lehetőségét, hogy 90 napnál régebbi tartozással rendelkező adósok is igényelhessék a kamattámogatást - fontos azonban, hogy a rendelet hatálybalépésekor már rendelkeznie kell késedelmes jelzáloghitellel. A jelzáloggal terhelt ingatlant természetesen értékesítenie kell, a támogatott kölcsönnel megvásárolni kívánt ingatlan forgalmi értékének alacsonyabbnak kell lennie, mint az eladásra szánt ingatlannak, hasonló előírás vonatkozik a hasznos alapterületre is, ugyanakkor kikötés még az energetikai minősítési osztály is, melynek a jelzáloghitellel terhelt lakóingatlanéval azonosnak vagy kedvezőbbnek kell lennie.
Devizahitel kiváltására felvett kölcsön kamatainak megfizetéséhez
Ezt a hátralékos adósok, vagyis a 90 napnál régebbi tartozással rendelkező ügyfelek vehetik igénybe, akiknek a jelzáloghitelét forintra váltják, majd annak a 25 százalékát a kormány Bankszövetséggel kötött megállapodása alapján elengedik. Feltétel még az is, hogy a jelzáloggal terhelt lakóingatlan legyen az adós bejelentett lakóhelye, ahol igazolhatóan életvitelszerűen él, közös háztartásban legalább egy gyermekével. Az ingatlan forgalmi értéke pedig Budapest esetében a 20 millió forintot, egyéb településeken pedig a 15 millió forintot nem haladhatta meg a hitelszerződés megkötésekor. Az otthonteremtési támogatás megvonható abban az esetben, ha 60 napot meghaladó tartozást halmozott fel az érintett személy.
A támogatás mértéke
A kamattámogatás mértékét a kormány az Államadósság Kezelő Központ 3 hónapos, 12 hónapos, valamint 5 éves kötvényeinek aukcióin kialakult átlaghozamai és az elfogadott mennyiségek alapján határozzák meg. Az állampapír-, vagy referenciahozamnak bizonyos százaléka lesz a kamattámogatás tényleges mértéke, melyet az alábbi táblázat részletez az egyes alternatívák szerint.
Melyek az igénylés feltételei?
A fentebb leírt, ingatlanra vonatkozó feltételek mellett az otthonteremtési kamattámogatással épített, vásárolt ingatlanban az ügyfélnek 50 százalékos tulajdoni hányaddal kell rendelkeznie, amit a hitelcél megvalósulását követő 30 napon belül egy tulajdoni lap három hónapnál nem régebbi hiteles másolatával igazolni kell a hitelintézet felé. A kérelem benyújtásával egyidejűleg az ügyfélnek az eladni, illetve vásárolni kívánt lakás energetikai tanúsítványát is be kell mutatnia. Abban az esetben, ha hátralékos adós venne kisebb lakást, valamint késedelmes jelzáloghitellel, vagy felmondott kölcsönnel terhelt ingatlan vásárlásáról van szó, a kamattámogatás csak akkor igényelhető, ha a hitelintézet hozzájárul az adás-vételi szerződés megkötéséhez.
Fontos kitétel, hogy az ingatlanvásárlás során az eladó és a vevő nem lehet egymás hozzátartozója, a kamattámogatást igénylő pedig hozzájárul ahhoz, hogy a személyes adatait (lakcím, személyigazolvány szám, adóazonosító jel, valamint a kamattámogatásra vonatkozó információkat a hitelintézet a Magyar Államkincstár, valamint az állami adóhatóság részére továbbíthassa. Erre azért van szükség, mert az igénybevétel jogszerűségét a Kincstár ellenőrzi.
Székely Sarolta
mfor.hu