Nem enyhítenek a feltételeken, nem is kell senkinek a hitel
A háztartási hitelezés feltételeiben nem történt érdemi változás és a következő fél évre sem várnak komoly enyhítést a feltételekben a bankok - emelte ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) csütörtöki sajtóbeszélgetésén Homolya Dániel, a pénzügyi stabilitásért felelős terület szakembere. A keresletet illetően az idei év első felében nem tapasztaltak növekedést a bankok, azonban arra számítanak, hogy az idei év második felében már a jelenlegi feltételek mellett is növekszik majd az igény a hitelek iránt.
A bankok azt tapasztalták, hogy a fogyasztási hitelek iránti kereslet kismértékben emelkedett, viszont a lakáshitelek piacán tovább tolódik a fordulópont.
A vállalati hitelezés területén nem történt további szigorítás a feltételekben, ez azonban nem jelent fordulópontot, a következő negyedévekre további szigorítást jeleztek előre a pénzintézetek. Ez elsősorban a kockázatkerülés növekedésével áll összefüggésben, ráadásul a felmérés készítése óta tapasztalt piaci feszültségek csak növelhetik ennek a szigorításnak a mértékét. A vállalati szegmensben elsősorban a gazdasági kilátások romlása valamint a kockázati tolerancia megváltozása gátolja a felfutást és a bankok arra számítanak, hogy a következő negyedévekben iparág-specifikus problémák is előtérbe kerülhetnek.
Sokakon továbbra sem segít az átstrukturálás
Az idei év első felében érezhető romlás volt tapasztalható az átstrukturált hitelek területén - hangsúlyozták a jegybank szakemberei. A hitelezési felmérés adatai szerint a 90 napon túli késedelmes hitelek aránya a teljes átstrukturált állományon belül 16 százalékról 18 százalékra emelkedett. A jelzáloghitelek területén az átstrukturálás aránya 10,3 százalékról 11,5 százalékra emelkedett a második negyedév végére. Az átstrukturált hitelállomány harmada legalább 30 napos késedelembe esett a könnyítés ellenére is, az első negyedévben ez az arány még 27 százalékos volt.
A gépjármű-finanszírozási hitelek esetében az átstrukturálások aránya 10,4 százalékról 11 százalékra emelkedett. A könnyítést kérők harmada ezen a piacon is újabb 30 napon túli késedelembe eset már, ami 3 százalékos romlást jelent az első negyedévhez képest - olvasható a hitelezési felmérésben.
A vállalati hitelek területén az első negyedéves 6,9 százalékról 7,8 százalékra emelkedett az átstrukturált hitelek állománya, ezek negyede volt 90 napon túli késedelemben. Az MNB felmérése szerint a második negyedévben a romló portfólió elsősorban a kereskedelmi ingatlanok piacán tapasztalt folyamatoknak volt köszönhető.
Mi lesz az önkormányzatokkal?
A jegybank most először vizsgálta az önkormányzatok hitelállományát is, a felmérésből az derült ki, hogy az első félév végén a teljes állomány egy százaléka volt már átstrukturálva, az év végére a bankok várakozásai szerint ez az arány 10 százalékra emelkedhet. A jegybank szakértői azonban felhívták a figyelmet, hogy ez a vélemény még azelőtt született, mielőtt az önkormányzati szövetségek felvetették az átstrukturálás szükségességét.
Az MNB felmérése szerint a hazai bankoknak nagyjából 1000 milliárd forintos kitettségük van az önkormányzati szektorban, ennek mintegy 60 százaléka devizában lett kihelyezve. Az állomány az utóbbi negyedévekben stagnált a 2007-2008-as nagy felfutást követően, az egy százaléknyi átstrukturálás pedig szinte teljes egészében az idei első félévben történt.
Beke Károly
mfor.hu