2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ki-ki vérmérséklete szerint veti föl a kérdést: miért kell Magyarországnak "éltanulónak", de legalábbis OECD-bajnoknak lennie a GDP-arányos államháztartási hiány csökkentésében, mikor pedig ezer helye lenne az állami pénznek a válság leküzdése, a gazdaság föllendítése végett.

Az eligazodásban segíthet az Európai Bizottság utolsó előrejelzés-sorozata, egybevetve az érintett EU-tagországok hitelminősítői besorolásával, azaz hitelképességi osztályzatával és gazdasági erejével. Az EU-tagországok felső csoportjában a Magyarországnál jobb minősítésű, alsó csoportjában az azonos vagy rosszabb osztályzatú országok találhatók.

Az EU-beli szabály az évi államháztartási hiányra a GDP legföljebb 3 százaléka, a bruttó államadósságra legföljebb 60 százalék. Az adatokból jól látszik, hogy a válság miatt majdnem minden EU-tagország szabályszegő. Azonban az EU "régi" 15 tagja esetében a hitelképességi osztályzat majdnem mindenütt elsőrendű "A" kategóriás, alig tükrözi az eladósodás imitt-amott horribilis mértékét. Az egyetlen kivétel Görögország, amelyet újabban a "perifériához" sorolnak, de még az ő osztályzata is jobb egy fokozattal a magyarnál.

Ezeknek az országoknak az adósosztályzata a gazdasági erőt és a hagyományt tükrözi. A Magyarországénál rosszabb minősítésű országok közül mindegyiknek az adóssághelyzete jobb, mint Magyarországé, sőt, a legtöbbjük még távlatilag sem éri el a 60 százalékos adósságarányt. Ilyen az elsőrendű minősítésű "régi" tagországok között mindössze négy található.

Ám, bármilyen megbízható adósnak tűnik az utolsó négy ország, osztályzatuk mégis gyengébb Magyarországénál is, kisebb gazdasági erejük és a róluk külföldön alkotott hagyományos kép miatt. Azt mondhatjuk: az EU "régi" magjától kelet felé haladva az adósosztályzatok feltűnően rosszabbak és rosszabbak. Ebből következik az, hogy Magyarországnak, ha felsőbb ligába akar lépni, mindenekelőtt az adósosztályzati kritériumokban jobban kell teljesítenie, mint a legjobbaknak, a legerősebbeknek: ez az a láncszem, amelyet nehéz gazdasági helyzetben is meg lehet ragadni. Ennek az ára a deficitcsökkentés, és haszna hosszabb távon az olcsóbb külföldi hitel, a szilárd forint és az euróövezeti csatlakozás.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!