3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az országos átlagos gazdasági növekedésnél csaknem az összes kínai tartomány magasabbat jelentett az első félévben, ami a statisztikai rendszer reformjának szükségességére hívja fel a figyelmet - írta a Cajhszin gazdasági és pénzügyi újság internetes kiadásában.

Az újság szerint a 31 szárazföldi kínai közigazgatási egység mindegyike - Sanghaj és Peking, valamint az egyedüliként még nem jelentő Csinghaj kivételével - 8 százalék feletti GDP-bővülésről adott számot az év első hónapjára, miközben a nemzeti átlag 7,6 százalékot tett ki. Az észak-kínai Tiencsin önálló közigazgatású terület és a délnyugati Kujcsou tartomány például 12,5 százalékos gazdasági növekedésről, a kelet-kínai tartományok többsége 8-9 százalékos, míg Santung és Csiangszu tartományok 9,6 százalékos bővülésről adtak hírt.

A 21 legjobban teljesítő tartomány összesen 25,28 ezer milliárd jüan (935 ezer milliárd forint) GDP-t termelt, papíron a fennmaradó tartományok nélkül, önmagában is meghaladva a nemzeti statisztika szerinti, az egész országra vonatkozó 24,8 ezer milliárd jüan (918 ezer milliárd forint) féléves teljesítményt. A statisztikáit közlő 30 közigazgatási egység "pluszteljesítménye", vagyis a nemzeti és helyi adatok közti eltérés 3,16 ezer milliárd jüan (117 ezer milliárd forint).

A lap a statisztikák közti eltérés kapcsán megemlékezik: az korántsem újkeletű Kínában, a "GDP-háború" 1985, a kettős rendszer bevezetése óta dúl a különböző szintű adatszolgáltatók közt. Érdekes jelenség ugyanakkor, hogy az olló egyre szélesebbre nyílik: 2009-ben 2,68 ezer milliárd, 2010-ben 3,2 ezer milliárd, 2011-ben pedig már 4,6 ezer milliárdra rúgott a különbség.

A problémára egy január végi tanulmányában az amerikai kongresszus alá tartozó USA-Kína Gazdasági és Biztonsági Felülvizsgálati Bizottság (USCC) is felhívta a figyelmet.

A jelentés szerint komoly problémák akadnak mind a statisztikák összegyűjtését, az adatok számolását, mind pedig azok prezentálását illetően. Az adatgyűjtés korántsem teljeskörű és jelenlegi formájában nem felel meg a nemzetközi normáknak, a számok összegzése decentralizált, módszereit illetően nincs egységes szabályozás. A statisztikák megbízhatatlanságát az is jól mutatja, hogy maga a kormány komoly mértékben igazítja ki azokat, nyilvánosságra kerülésüket követően gyakran többször is. A hibák ellenére az USCC megjegyzi: az elmúlt évtizedekben komoly reformokat hajtottak végre Kínában, azonban ennél is többet kell tenni az átláthatóság és a pontosság fokozása érdekében, a gazdasági teljesítményre vonatkozó adatok ugyanis a hazai szereplők valós tájékoztatásán túl az ország külföldi megítélését is segítené.

A gazdaság általános lassulásának és a központi statisztikai reform hiányának betudhatóan a következő időszakban biztosan pontatlan helyi adatokra lehet majd számítani - írja a Cajhszin.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!