Az újság szerint a 31 szárazföldi kínai közigazgatási egység mindegyike - Sanghaj és Peking, valamint az egyedüliként még nem jelentő Csinghaj kivételével - 8 százalék feletti GDP-bővülésről adott számot az év első hónapjára, miközben a nemzeti átlag 7,6 százalékot tett ki. Az észak-kínai Tiencsin önálló közigazgatású terület és a délnyugati Kujcsou tartomány például 12,5 százalékos gazdasági növekedésről, a kelet-kínai tartományok többsége 8-9 százalékos, míg Santung és Csiangszu tartományok 9,6 százalékos bővülésről adtak hírt.
A 21 legjobban teljesítő tartomány összesen 25,28 ezer milliárd jüan (935 ezer milliárd forint) GDP-t termelt, papíron a fennmaradó tartományok nélkül, önmagában is meghaladva a nemzeti statisztika szerinti, az egész országra vonatkozó 24,8 ezer milliárd jüan (918 ezer milliárd forint) féléves teljesítményt. A statisztikáit közlő 30 közigazgatási egység "pluszteljesítménye", vagyis a nemzeti és helyi adatok közti eltérés 3,16 ezer milliárd jüan (117 ezer milliárd forint).
A lap a statisztikák közti eltérés kapcsán megemlékezik: az korántsem újkeletű Kínában, a "GDP-háború" 1985, a kettős rendszer bevezetése óta dúl a különböző szintű adatszolgáltatók közt. Érdekes jelenség ugyanakkor, hogy az olló egyre szélesebbre nyílik: 2009-ben 2,68 ezer milliárd, 2010-ben 3,2 ezer milliárd, 2011-ben pedig már 4,6 ezer milliárdra rúgott a különbség.
A problémára egy január végi tanulmányában az amerikai kongresszus alá tartozó USA-Kína Gazdasági és Biztonsági Felülvizsgálati Bizottság (USCC) is felhívta a figyelmet.
A jelentés szerint komoly problémák akadnak mind a statisztikák összegyűjtését, az adatok számolását, mind pedig azok prezentálását illetően. Az adatgyűjtés korántsem teljeskörű és jelenlegi formájában nem felel meg a nemzetközi normáknak, a számok összegzése decentralizált, módszereit illetően nincs egységes szabályozás. A statisztikák megbízhatatlanságát az is jól mutatja, hogy maga a kormány komoly mértékben igazítja ki azokat, nyilvánosságra kerülésüket követően gyakran többször is. A hibák ellenére az USCC megjegyzi: az elmúlt évtizedekben komoly reformokat hajtottak végre Kínában, azonban ennél is többet kell tenni az átláthatóság és a pontosság fokozása érdekében, a gazdasági teljesítményre vonatkozó adatok ugyanis a hazai szereplők valós tájékoztatásán túl az ország külföldi megítélését is segítené.
A gazdaság általános lassulásának és a központi statisztikai reform hiányának betudhatóan a következő időszakban biztosan pontatlan helyi adatokra lehet majd számítani - írja a Cajhszin.
MTI