A magyar gazdaság növekedési képességének megerősítése érdekében különösen fontos a vállalatok hatékonyságjavító törekvéseinek ösztönzése, ami által tovább erősödhet a magyar gazdaság verseny-, jövedelemtermelő- és munkahelyteremtő képessége. Ennek érdekében kezdeményezte a kormány a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán megkötött hat évre szóló bérmegállapodást, amely 2017-ben és 2018-ban minimálbér- és garantált bérminimum emelést, illetve ezzel párhuzamosan a munkaadói adóterhek jelentős csökkentését, a társasági adókulcs egyszámjegyűvé tételét, továbbá a 2018-at követő években a reálbér-növekedéstől függő további munkáltatói adómérséklést tesz lehetővé.
A megállapodás érdemben befolyásolja a következő években várható makrogazdasági folyamatokat, magasabb növekedési pályára állítva a magyar gazdaságot. Elsősorban a bérek emelkedésén keresztül serkenti a fogyasztás és ezen keresztül a GDP bővülését. Emellett a csökkenő munkaadói teher egyfelől fenntartja a jelenleg is erős munkaerő-keresletet, másfelől az emelkedő bérek fokozzák a munkaerő-kínálatot, amelyek együttesen a foglalkoztatás további bővülését vetítik előre. A társaságiadó-csökkentés növekedésserkentő hatása közvetlenül a versenyszféra beruházási aktivitásának erősödésén keresztül érvényesül.
A novemberi hat évre szóló bérmegállapodáson túlmenően a gazdaság bővülését támogatja az EU-s források felhasználásának, illetve a CSOK igénybevételével felépülő új otthonok számának felfutása. Az erőteljes munkaerő-kereslet következtében folytatódhat a foglalkoztatás bővülése, a munkanélküliségi ráta csökkenése és a bérek emelkedése, amelyeknek eredményeként a háztartások jövedelmi helyzete tovább javulhat. A magyar gazdaság belső növekedési motorjai stabilak, a külső környezet esetleges változása az egyetlen tényező, amely kockázatot jelenthet hazánk növekedési teljesítményére. A kormány továbbra is elkötelezett a fegyelmezett költségvetési politika fenntartásában. Ezzel összhangban a GDP-arányos költségvetési hiány az előrejelzési horizonton is érdemben 3 százalék alatt, 2017-től 2020-ig csökkenő mértékben teljesül. Ezzel az államadósság folyamatos csökkenésének követelménye is biztonsággal teljesíthető.
mfor.hu