3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tavaly év végéhez képest - ahogy az lenni szokott - az idei első negyedévben ismét emelkedni kezdett a GDP-arányos államadósság.

2017 első negyedévében az államháztartás bruttó adóssága a GDP 74,6 százalékát tette ki - közölte a Magyar Nemzeti Bank. Ez a tavaly év végi állapothoz képest 0,5 százalékpontos növekedést jelent. A jegybank a tavalyi adatot egyébként némileg módosította, a korábban közölt 73,9 százalék helyett 74,1 százalék lett a tényleges GDP-arányos adósság.

Az idei évkezdés azonban jobbnak tűnik a korábbi éveknél, hiszen bár ilyenkor megszokott az adósság növekedése, ilyen kismértékű emelkedésre nem igazán volt példa.

A jegybank közlése szerint Az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számításba vett (maastrichti) adóssága 2017 első negyedévének végén a GDP 74,6 százaléka volt (26442 milliárd forint). A folyó áron számított adósság növekedéséhez a nettó hitelfelvétel 576 milliárd forinttal járult hozzá, amit a devizaadósság leértékelődése 56 milliárd forinttal mérsékelt. Az államháztartás nettó tartozása (22665 milliárd forint) a GDP 64 százalékát tette ki 2017 első negyedévének végén.

A helyi önkormányzatok nettó finanszírozási képessége 204 milliárd forint volt 2017 első negyedévében. A szektor pénzügyi eszközei  közül emelkedett a  hitelintézeteknél  elhelyezett  önkormányzati  betétállomány,  jelentős mértékben növekedett az önkormányzatok által birtokolt kincstárjegyállomány, és kisebb mértékű államkötvény-vásárlás is történt. Kötelezettségeik terén visszafizetésre kerültek az előző negyedévben a központi kormányzattól felvett rövid lejáratú hitelek, emelkedett viszont az egyéb tartozások állománya, elsősorban az adótartozások  növekedése révén. A társadalombiztosítási alapok nettó finanszírozási igénye 93 milliárd forint volt.

A háztartások nettó finanszírozási képessége 2017 első negyedévében a negyedéves GDP 4,3 százalékát tette ki (349 milliárd forintot). A háztartások ebben a negyedévben legnagyobb mértékben az állampapír megtakarításaikat növelték, ezen belül is a hosszú lejáratú papírok iránt mutatkozott a nagyobb kereslet. Emellett tranzakcióból adódóan növekedett a tőzsdei részvények és az egyéb tulajdonosi részesedések állománya is, mely utóbbiban  szerepet játszott, hogy a korlátolt felelősségű társaságok  tulajdonosainak egy része az első negyedévben hajtotta végre a kötelező törzstőkeemelést. Ebben a negyedévben tovább bővült a biztosítástechnikai tartalékok állománya, mely növekedés elsősorban a nem életbiztosítási díjtartalékokat érintette. Ezzel egyidejűleg több pénzügyi eszközben is csökkentették befektetéseiket a háztartások. Tranzakcióból adódóan mérséklődött a készpénz-és betétállomány, nettó eladás volt a jellemző a hitelintézeti kibocsátású kötvények és a befektetési jegyek esetében is. A háztartások  egyéb követeléseit csökkentette az állami földeladásokhoz kapcsolódóan korábban elszámolt előlegek megszűnése.

A háztartások hitelállománya az első negyedévben kismértékű növekedést mutatott. Az ingatlanhitelek esetében továbbra is nettó hiteltörlesztés volt a jellemző,  ennél valamivel nagyobb mértékben növekedett a fogyasztási és egyéb hitelek állománya tranzakcióból adódóan.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!