A jegybank Monetáris Tanácsa már augusztus óta folytatja a kamatcsökkentő ciklusát, melynek eredményeként a hitelkamatok egyre olcsóbbá válnak a háztartások számára. Ennek ellenére az elmúlt évek problémái nyomán kialakult hitelundoron ez mit sem tud javítani: a legutóbbi jegybanki statisztika szerint novemberben 9,7 milliárd forint értékben vettek fel lakáscélú hitelt a háztartások, mely lényegében stagnált az októberi szinten (akkor 9,5 milliárd volt a kihelyezett forinthitel), ami akkor 2,5 éves mélypontot jelentett.
Pedig a lakáscélú hitelek kamatai, ahogy az a piaci felmérésünk alapján már látható volt, tovább csökkent a statisztika szerint is. Az átlagos évesített kamatláb ugyanis az októberi 10,42 százalékról 10,06 százalékra mérséklődött, aminél alacsonyabb csak 2011 év végén, a végtörlesztés idején volt példa. A kamatok mérséklődése mellett a 3 havi BUBOR is csökkent november végére, így a bankok által alkalmazott kamatfelár az októberi 4,14 százalék után 4,06 százalékra csökkent.
Mindezzel együtt a lakáscélú hitelek átlagos hitelköltség mutatója a statisztika szerint 11,23 százalékra csökkent az előző havi 11,48 százalékról, ami szintén éves mélypontnak felel meg, vagyis a végtörlesztéskor volt ilyen drága a lakáshitel.
Kamatvágó dömping a pénzintézeteknél is
Az mfor.hu a novemberi statisztika után megvizsgálta a decemberben bekövetkezett változtatásokat a kamatok terén hét nagybank és hat takarékpénztár esetében. Ez alapján látható, hogy a majd a január végén közlendő december hónapra vonatkozó jegybanki statisztika is további átlagos kamatcsökkenésről számolhat be, hiszen a novemberi dömping után decemberben szinte nem is volt olyan pénzintézet, mely nem nyúlt volna hozzá a lakáscélú hitelek kamatához.
Legjelentősebb csökkentést az eddig egyik legkedvezőbb konstrukciót kínáló Raiffeisen Bank hajtotta végre, hiszen 11,8 százalék után 10,97 százalékra vitte le a teljes hiteldíjmutatót a lakáshitel esetében. Szintén merészebben nyúlt a hitel költségszintjéhez az Unicredit is, melynek eredményeként 10,57 százalékos THM mellett igényelhető a lakáscélú hitel a PSZÁF folyamatosan frissülő adatbázisa szerint. Az Erste, a K&H és az OTP csak kisebb mértékű csökkentést eszközölt, míg a Demján Sándor érdekeltségébe tartozó Gránit Bank a jegybanki kamatcsökkentések ellenére sem nyúl hozzá a termék THM-éhez. A CIB Bank sem arról híresült el az elmúlt hónapokban, hogy gyakran változtatnának az általunk szemmel tartott termékek kamatán, ám most mégis lépésre szánták el magukat, ám annak iránya némileg meglepő, hiszen 2 bázispontos emelés mellett döntöttek.
A szabad felhasználású hitelek esetében hasonló tendencia érvényesült: a CIB 2 bázisponttal emelt, a Gránit Bank nem nyúlt a konstrukcióhoz, míg a többiek akár jelentősebb csökkentést is eszközöltek. Utóbbi mellett döntött ebben az esetben is a Raiffeisen és az Unicredit.
A takarékpénztárak közül is néhányan az alapkamat csökkentéséhez igazították a kínált termék THM-ét, és szinte minden esetben jelentős mérséklődésről határoztak. Így a Borsod Takaréknál a lakáshitel a korábbi 12,3 százalék után 11,25 százalék mellett igényelhető, a Duna Takarék pedig 13,24 százalékról 12,27 százalékra módosított.
Ezzel szemben a szabad felhasználású hitelek körében szinte minden általunk figyelt takarékpénztár hozzányúlt a termék kamatához, és akár közel 1,5 százalékpontos csökkentést is láthatunk decemberben. Például a Pannon Takarék szabad felhasználású hitele a novemberi 15,37 százalék után 13,57 százalék mellett érhető el már, míg a Somogy Takarék 12,39 százalékról 10,63 százalékra csökkentett.
Székely Sarolta
mfor.hu