4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Noha az év ezen szakaszában inkább az adósság csökkenésének kellene dominálnia az előzetes adatok alapján, most váratlanul igen nagyot ugrott a kormányzati tartozásállomány.

Március eleje óta nem nőtt a mostaninál nagyobb mértékben egyetlen hét alatt a központi kormányzat bruttó, nem konszolidált adóssága, mint a november 27-ével záródó héten. Ez számszerűen 276 milliárd forintos ugrást jelentett, amihez hasonlóra márciusig visszamenőleg is csak egyszer volt példa, mégpedig november első hetében, amikor 233 milliárdos volt a növekedés.

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) előzetes heti adatai szerint a központi kormányzat bruttó, nem konszolidált adóssága 25 481,5 milliárd forint volt, ami a korábbi történelmi rekordot is 125 milliárd forinttal meghaladja. Mivel november 27-i adatról van szó, nem tévedünk nagyot, ha ezt a szintet a november havi záróadatként is kezeljük, ebben az esetben az év 11. hónapjában 381,4 milliárd forinttal növekedhetett a kormányzati adósság, aminél nagyobb havi szintű emelkedésre legutóbb júniusban volt példa.

A mostani 276 milliárdos ugrás feltételezhetően főként a forint gyengülésével magyarázható. Az árfolyamok az adósságra ugyanis kétféleképpen tudnak hatni: közvetett és közvetlen módon. Mivel az adósságunk több mint 30 százaléka továbbra is devizában denominált, a forint euróval szembeni alakulása közvetlen módon befolyásolhatja az állományt. A vizsgált héten a forint 0,7 százalékot veszített erejéből az euróval szemben. Közvetett módon a hazai fizetőeszköz dollárral szembeni változása hat az adósságunkra a mark-to-market betéteken keresztül, ahogy azt egy korábbi cikkünkben részletesen is kifejtettük. Múlt héten ebben az esetben nagyobb mértékű gyengülés történt, 1,6 százalékkal lett gyengébb a forint a dollárral szemben.

Ilyen lsz az MTK új stadionja

A friss előzetes adat alapján tavaly év végéhez képest immár 1600 milliárd forinttal emelkedett a nominális adósságunk, mely mögött számtalan tényező meghúzódik:

  • a forint idei gyengülése
  • a BKV adósságának átvállalása
  • az MFB által felvett hitel, melyből a Budapest Bankot vette meg az állam
  • a mark-to-market betétek növekedése (a dollár erősödése miatt)
  • az uniós projektek előfinanszírozása. Amíg ugyanis nem érkeztek Brüsszelből az uniós pénzek az állam önerőből finanszírozott meg egyes uniós projekteket.

Rosszkor jött?

Az adósság ilyenfokú megugrása mindig a rosszabb hírek közé tartozik, most viszont különösen rosszkor jött. A kormánynak ugyanis már csak 4 hete maradt arra, hogy a szükséges szintre csökkentse a GDP-arányos államadósságot. A friss adatból kiindulva jelenleg 78,5 százalékon áll a ráta, amit úgy kaphatunk meg, ha a kormányzati adóssághoz hozzáadjuk az államháztartáson belüli egyéb tartozásokat, melynek mértéke a harmadik negyedév végén a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint 856 milliárd forint volt. Az így kapott teljes, 26 337 milliárdos állományt elosztjuk az ÁKK által becsült aktuális GDP-vel.

Ezt a 78,5 százalékot kellene tehát minimum 76,1 százalékig mérsékelni év végére, annak érdekében, hogy teljesüljön a csökkenő ráta, mint cél. Ha a kormányzati prognózis alapján év végére várható 33 940 milliárdos GDP-vel számolunk, akkor még 508 milliárd forinttal kell mérsékelni a nominális adósságot a következő hetekben.

Igaz, első ránézésre ez tetemes összegnek tűnik, ám a kormányzat jegybanknál vezetett Kincstári Egységes Számlája alapján bőven megvan a mozgástere és a lehetősége a szükséges adósságcsökkentést végrehajtani. Ott ugyanis a rendelkezésre álló legutóbbi, októberi adatok szerint 1925,6 milliárd forintja volt, ami 9 havi csúcsnak felelt meg. Ebből lesz mód előtörlesztéseket eszközölni, sőt, szükség esetén a korábban már alkalmazott trükkhöz is folyamodhatnak. Vagyis a kormányközeli szereplők kezében lévő Prémium Euró Magyar Államkötvényeket az év vége előtt visszavásárolják, majd az eladó cégek az év első napjaiban újra bevásárolnak a PEMÁK-ból.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!