"Tudatos, logikailag védhető politika az, hogy a jelenlegi kormány nem akarja kiemelten kezelni az egészségügyet. Azzal, hogy egy csúcsminisztériumban csak egy szűk területként jelenik meg, már jelezte a kormány a hozzáállását" - emelte ki az 50. Közgazdász-vándorgyűlésen pénteken tartott előadásában Mihályi Péter, a Pannon Egyetem oktatója.
A szakközgazdász kiemelte, hogy az elmúlt években történtek olyan "járulékos károk", melyek az egészségügyet érintették, ezek közé sorolta az új Alaptörvény megalkotását, mely kivette a fékeket és az egyensúlyokat az egészségügyből, valamint eltörölte a társadalombiztosítási ellátáshoz való jogot. Emellett szerinte káros volt, hogy minden egészségügyi intézményt a kormány alá rendeltek, illetve a Munka törvénykönyve bizonyos feltételek mellett engedélyezte a hálapénzt. Mihályi szerint a pálinkafőzés legalizálása és a dohány-kiskereskedelem állami monopóliuma is rossz irányba mutat.
"Az egészségügy az elmúlt két évben visszakerült ahhoz a modellhez, ahonnan a rendszerváltozáskor elindult. Pedig korábban már megteremtődtek a több-biztosítós modell jogszabályi feltételei, közel voltunk egy olyan modern egészségügy megteremtéséhez, ami Európában több helyen jól működik" - zárta előadását a közgazdász.
mfor.hu