6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A választások előtt szinte minden párt komoly figyelmet fordított programjában a korrupció elleni harcra, azonban a konkrétumoknak híján vannak a politikusok. A Transparency International (TI) minden párt programját megvizsgálta és kérdéseket tett fel nekik, melyeket mi most továbbítottunk az illetékeseknek. Mfor.hu-háttér.

Azt mindenki elismeri, hogy évente több milliárd forint folyik el a korrupción keresztül, a megoldásokban azonban nincs egyetértés a pártok között. A Transparency International öt témakört vizsgált a pártok programjában: párt- és kampányfinanszírozás; közbeszerzések; közérdekű bejelentők védelme; információszabadság, nyilvánosság szabályok erősítése; korrupciót üldöző intézmények erősítése, átalakítása (rendőrség, ügyészség, bíróságok).

MSZP: kevés a konkrétum

A párt programjában rendkívül kevés konkrétumot tudunk meg a TI által fontosnak tartott témákban. A „Transzparencia és küzdelem a korrupció ellen”-i fejezet mindössze hat sorból áll, a korrupció elleni küzdelem nem áll a program középpontjában - állapítják meg a Transparency International szakemberei. Ezzel szemben a szocialista párt szerint programjuk meghatározó része a korrupció felszámolása és az azzal kapcsolatos intézkedések. "Ez a program olyan elemekre épül, amelynek megvalósítása megkezdődött, de nem sikerült befejezni" - közölte érdeklődésünkre a párt sajtóosztálya.

Két területet érint egyáltalán a program: az egyik a párt-és kampányfinanszírozás, a másik a korrupció ellen küzdő intézmények rendszere. A közbeszerzés, a közérdekű bejelentők kérdéséről hallgat a program. A program tanúsága szerint az MSZP-nek kész tervei vannak a párt- és kampányfinanszírozási törvényjavaslata van. Ettől különálló, de támogatható javaslatnak tartja a civilek által kidolgozott javaslatot.

A másik téma a korrupció elleni küzdelem intézményeinek sorsa. Egyértelműen kiderül, hogy a párt új intézmények felállításában gondolja hatékonnyá tenni a korrupció elleni küzdelmet. Részletek hiányában azt feltételezzük, hogy a program a később el nem fogadott Közérdekű Hivatal felállítását tűzi ki célul.

"Tény, hogy az MSZP kormányzása alatt meglehetősen sok korrupciós ügy került napvilágra. Ez azonban éppen azt jelzi, hogy a párt folyamatosan jelentős erőfeszítéseket tett a korrupció visszaszorítására, és nem riadt vissza attól sem, hogy miközben ezeket az ügyeket felszámolja, jelentős népszerűségvesztést szenved el" - vélekednek a szocialisták.

Fidesz: nemzeti ügyek politikája

A Fidesz programjában a párt- és kampányfinanszírozás, a közérdekű bejelentők, a nyilvánosság szabályok, a korrupció ellen küzdő intézmények és a közérdekű bejelentők kérdése egyáltalán nem jelenik meg. Információ hiányában ezekről nem tudunk véleményt formálni - olvasható a TI összegzésében.

A „Közbeszerzési fordulat végrehajtása” fejezetből az derül ki, hogy a közbeszerzési rendszer átalakításában gondolkodik a párt. Két konkrétum hámozható ki: a hazai vállalkozások arányának növelése és egy vállalkozóbarát, egyszerűbb közbeszerzési eljárási rend. Az antikorrupciós, átláthatósági szempontok azonban itt sem jelennek meg a programban.

"Amint megkapjuk a felhatalmazást a választópolgároktól, azonnal nekilátunk a párt- és kampányfinanszírozás rendbetételének, és felszámoljuk a korrupciót" - mondta el kérdédünkre Havasi Bertalan, a Fidesz sajtófőnöke. A párt arra ksézül, hogy a választások után elzárják a korrupciós csatornákat, beszüntetik a BKV-típusú szerződéskötési gyakorlatot, és visszaszerzik a jogtalanul kifizetett végkielégítéseket, ezek mikéntjére azonban már nem tértek ki a válaszok.

LMP: 12 pont

Az LMP programja egyértelműen magáévá teszi a TI által is támogatott párt- és kampányfinanszírozási törvényt, ezt prioritásként kezeli. A közbeszerzési rendszer átalakítását fontos pontként tárgyalja a program. E tekintetben tesz konkrét javaslatokat a párt: az általános szabályok alóli kivételek számának csökkentése; a döntéshozók szabad mérlegelésének csökkentése; a pályázó cégek átláthatóságának biztosítása mind olyan irányok, amelyeket a TI támogathatónak tart.

Az információszabadság terén konkrét javaslatokat tartalmaz a párt programja, elsősorban a titkosítási szabályok hatályának szűkítését látja fontosnak. Számos más, a korrupció ellen ható javaslat is szerepel a programban. Ilyen például a köztulajdonban lévő cégeket irányító pártdelegáltak számának „radikális csökkentése”.

"Például az LMP antikorrupciós 12 pontjában szerepel egy belső etikai kódex terve, amelyet azok a vállalatok lennének kötelesek megalkotni, melyek közbeszerzésen indulnak, de ez is a közbeszerzési törvény módosításával lehetséges" - közölte kérdésünkre Schiffer András, az LMP listavezetője.

Jobbik: „Radikális változás”

A Jobbik programjában rengetegszer szerepel a korrupció szó, az arra való utalás. Egyrészt az általános romlottság, másrészt a közpénzekből való illegális haszonszerzés értelmében - állapítják meg a TI szakértői.

Az igazságszolgáltatási része a programnak elég részletes. Több olyan problémát is diagnosztizál, amelyek reálisak (elhúzódó perek, túlterhelt bíróságok). Itt több konkrét javaslat is szerepel. A TI azonban a bíróságok túlterheltségét nem új bíróságok felállításával, nem a bírói státuszok számának növelésével látja elérhetőnek. Ráadásul ennek költségei számottevőek, a program viszont nem teszi érzékelhetővé annak mértékét, valamint megvalósíthatóságát. A TI álláspontja, hogy a bíróságok átláthatóságának, ellenőrizhetőségének javítása vezethet el a szakmailag jobb minőségű igazságszolgáltatáshoz. A rendőrség antikorrupciós hatékonyságának növeléséről, annak módjáról a program csak szólamszerű javaslatokat tesz.

"Növelnénk a közbeszerzések szervezeti rendszerének átláthatóságát, a jogszabályok racionalizálásával csökkentenénk a bürokráciát. A jelenlegi túlszabályozott rendszer helyett a vállalkozások számára is könnyebben követhető és teljesíthető rendszert alakítanánk ki" - közölte megkeresésünkre a radikális párt sajtóosztálya.

A kampányfinanszírozást két alapelv mentén szabályoznák újra: egyrészt csökkentenék a pártok összes kampánykiadását, másrészt a felhasználható pénzeket igazságosabban osztanák meg a pártok között. "Szigorítani kívánjuk az állami és magán nagyvállalatok, intézmények direkt és indirekt kampány-hozzájárulásait, a hirdetésekkel történő bújtatott támogatásait. Részletesebb, pontosabb kampányelszámolást követelnénk meg a pártoktól, mert ezt tarjuk az egyik olyan eszköznek, amellyel a leghatékonyabban lehetne kifehéríteni a pártpénzeket" - teszik hozzá a Jobbik politikusai.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!