3p

Az anyagi nélkülözés szempontjából hazánkban az EU átlagánál sokkal rosszabb a helyzet. Míg itthon a teljes lakosság 25,7 százalékát érinti ez a probléma, az átlag "csak" 9 százalék.

Az Eurostat legfrissebb adatközlése szerint hazánkban tavaly 3,2 millió ember élt a szegénység vagy a társadalmi kirekesztettség kockázatával. A teljes népességhez viszonyítva a lakosság 32,4 százalékát jelentették ők tavaly, miközben egy évvel korábban a ráta még 31 százalékon állt. Vagyis érezhetően és látványosan nőtt a szegénység Magyarországon. Csak érdekesség, hogy 2008-ban ez a mutató 28,2 százalék volt az Eurostat adatai szerint.

Arányaiban egyébként a magyar 32,4 százalék a hatodik legmagasabb a tagállamok körében, sőt az uniós 24,8 százalékos teljes lakosságra vetített aránynál is jóval rosszabb hazánk helyzete. Az Európai Unióban egyébként 124,5 millió ember él a szegénység vagy a társadalmi kirekesztettség veszélyével.

A legrosszabb a helyzet Bulgáriában, ahol a lakosság 49,3 százaléka érintett ebben a kérdésben, illetve Romániában, ahol 41,7 százalékos ez az arány. Vagyis a két ország esetében a lakosságnak közel a fele él ilyen nehéz feltételekkel. Ezzel szemben viszont nem okoz túl nagy meglepetést talán, ha leírjuk, Izlandon és a Norvégiában a legjobb a lakosság összetétele ebből a szempontból, hiszen előbbi esetben 12,7, a norvégok körében pedig 13,8 százalék azok aránya, akiket a szegénység veszélyeztet.

A magyarok több mint negyede anyagilag nélkülözik

A súlyosan anyagilag depriváltak közé az uniós átlag szerint a lakosság 9,9 százaléka tartozik, Magyarországon viszont ennél jóval rosszabb a helyzet, hiszen a magyarok 25,7 százaléka küzd ezekkel a gondokkal. Ezzel ráadásul a tagállamok körében a negyedik legrosszabb a magyarok helyzete, mindössze ugyanis Lettország (26 százalék), Románia (29,9 százalék) és Bulgária (44,1 százalék) előz meg minket.

A legkedvezőbb helyzetben ebből a szempontból a svájciak vannak, ahol a lakosságnak mindössze 0,8 százaléka kénytelen anyagilag nélkülözni.

14 százalék szegénységi  küszöb alatt

Magyarországon a teljes lakosság 14 százaléka él a szegénységi küszöb alatt, ami viszonylag közel van az uniós 17 százalékos átlaghoz. Ezt azt jelenti, hogy közel 1,4 millió ember él olyan háztartásban, ahol a háztartás jövedelme nem érte el a relatív szegénység küszöböt, vagyis a medián jövedelem 60 százalékát. A legnagyobb a szegénységi kockázat a problémákkal küszködő Görögországban, 23,1 százalék, illetve a korábban is említett Romániában, ahol a teljes lakosság 2,6 százaléka érintett.

Az egyik legalacsonyabb ez a mutató Csehországban, ott a szegénységi küszöb alatt a lakosság 9,6 százaléka él, ám Izlandon még ennél is kisebb részét, 7,9 százalékát érinti a teljes populációnak.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!