2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A bolgár jegybank elnöke szerint Bulgária elkötelezett az euró bevezetése mellett, a kérdés csak az, hogy ez mikor történhet meg.

Az OTP csoport befektetői konferenciáján Szófiában csütörtökön Ivan Iszkrov, a jegybank elnöke spekulációnak, félremagyarázásnak nevezett minden olyan híresztelést, amely arról szólt az elmúlt időszakban, hogy Bulgária feladná törekvését az eurózónához való csatlakozásra. Megerősítette azt is, hogy az eurózónához való csatlakozásig fennmarad a valutatanács jelenlegi rendszere és a bolgár nemzeti valuta, a leva euróhoz kötött árfolyama. (1997 óta kötött a leva árfolyama, kezdetben a német márkához, majd az euróhoz kötve - 1 euró = 2 leva).

Ugyanakkor kijelentette, hogy a csatlakozás lehetséges időpontjáról nem nyilatkoznak sem ő, sem a pénzügyminiszter, mert az unió intézményeitől is függ, az tárgyalások eredményeként határozható meg. Egyben emlékeztetett arra, hogy a korábban elfogadott és érvényben lévő stratégiában 2010 körülre tették a csatlakozás lehetséges időpontját.

Bulgária a maastrichti kritériumok közül egyedül az inflációs elvárást nem teljesíti jelenleg.

A jegybankelnök és a találkozón ugyancsak előadást tartó Plamen Oresarszki pénzügyminiszter is egyetértett abban, hogy az elért gazdasági eredmények egyik alapvető kulcsa az, hogy a politikai pártok között az elmúlt 11 évben konszenzus volt az alapvető kérdésekben, a valutatanácsi rendszerrel biztosított szigorú fiskális politikában, és ez így lesz a jövőben is.

Így tudta Bulgária 1999 óta az államadósságot a GDP 80 százalékáról annak 20 százaléka alá csökkenteni. Ami a pénzügyminiszter szavai szerint gyakorlatilag nettó értelemben az adósság megszüntetését jelenti, hiszen a devizatartalékok értéke ezzel megegyező értékű.

A szigorú gazdaságpolitika eredményeként 2004 óta minden évben valamivel 6 százalék felett volt a GDP-növekedés Bulgáriában, annak további növekedését már főként az akadályozza, hogy a munkanélküliségi ráta 6 százalék körüli szintre - az EU átlag alá - csökkent, és a munkaerő hiánya gátolja a befektetéseket.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!