Júniusban 4 százalékkal nőtt az ipari termelés volumene éves szinten, a munkanaphatástól megtisztított adatok alapján pedig az emelkedés 6,5 százalékos volt. A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított adat szerint júniusban 1,2 százalékkal esett vissza az ipar teljesítménye májushoz képest.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint a friss adatok megfelelnek az iparban látható eddigi trendnek. A szezonális adatok szerinti, májushoz képest bekövetkezett csökkenés, valamint az éves szintű 6,5 százalékos növekedés azt mutatja, hogy az ipari termelés volatilis. Az iparban általában július végén és augusztusban vannak a nyári szabadságolások, így ezekben a hónapokban az ipar teljesítménye csökkenhet, de a naptárhatással korrigált adatoknál ez kevésbé látszik majd.
Bár a mostani adat még csak első becslés, várhatóan az ipari termelés növekedése széles bázison alapul. Ez az jelenti, hogy a járműgyártás mellett több ágazat is hozzájárul a növekedéshez. A járműgyártásról a szakember elmondta, hogy a következő 1-2 évben is meghatározó szerepe lesz, új kapacitások jelennek meg a szektorban (Mercedes, Audi). Azonban ezek a jövő év végén, de még inkább 2019-ben dobhatják meg az ipar teljesítményét.
A jelenlegi kilátások szerint Németh Dávid 6 százalék körüli növekedést vár az ipartól az idén. A szakember elmondta, hogy, ha nemzetközi szinten tartós marad a konjunktúra, akkor jövőre az ideinél valamivel halványabb, 5 százalék körüli növekedés várható az iparban, 2019-ben pedig a már említett járműipari beruházások felfutása révén, akár 9 százalékos is lehet a tempó. Azonban fontos, hogy az ipar teljesítményét számos tényező befolyásolhatja addig.
mfor.hu