4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A jegybanki alapkamat csökkentése azt eredményezte, hogy szeptemberben több bank és takarék is jelentősen csökkentett a hiteltermékei kamatán. Mfor.hu-háttér.

Bár szinte azonnal módosultak az általunk vizsgált ingatlan célú és szabad felhasználású hitelek kamatai a jegybank augusztusi kamatcsökkentését követően, ez még nem mutatkozott meg a jegybank augusztus hónapra vonatkozó statisztikájában. A Magyar Nemzeti Bank ugyanis havi átlagos kamatokat közöl, az alapkamatról viszont a hónap utolsó keddjén döntenek, így az csak alig befolyásolhatta a statisztikát. Az ingatlan célú hitelek átlagos évesített kamatlába így júliushoz képest stagnált, vagyis maradt 11,13 százalékon.

Mivel ugyanakkor a vizsgált időszak, vagyis augusztus végére a 3 havi BUBOR mértéke 7,18 százalékról 6,9 százalékra csökkent, a bankok által alkalmazott kamatfelár ismét növekedett az ingatlan célú hitelekre vonatkozóan. Míg júliusban a záróérték alapján 3,95 százalék volt a kamatfelár, augusztusra ismét nyár eleji szintre, 4,23 százalékra ugrott.

A lakáscélú hitelek átlagos hitelköltség mutatója viszont a statisztika szerint mutatott némi elmozdulást az előző hónaphoz képest. Bár, mivel csak néhány bázispontos mérséklődés következett be - 12,03 százalékról 11,96 százalékra csökkent a mutató - , ez lényegében stagnálásnak tekinthető.

Állóvíz a keresleti oldal

Ami a háztartások hitelfelvételi szándékát, pontosabban a felvett hitel nagyságát illeti, lényegében stagnálás mutatkozott, hiszen a júliusi 11,8 milliárd forint után 10,9 milliárd forintot vettek fel új hitelként a háztartások a jegybank statisztikája szerint. A végtörlesztés lecsengése óta egyébként lényegében ezen a havi 11-12 milliárd forintos szinten stagnál a háztartások hitelfelvétele.

Folytatódott a kamatcsökkentés szeptemberben

A jegybank augusztusi, előző hónaphoz képest szinte változatlan statisztikája után az általunk regisztrált szeptemberi változások minden bizonnyal jelentősebb módosítást eredményeznek majd a statisztikában is.

Mivel augusztusban és szeptemberben is 25-25 bázisponttal csökkentette az irányadó kamatlábat a jegybank, ennek megfelelően reagáltak a pénzintézetek is, sőt, még néhány takarék is. A kamatcsökkentő hitelintézetek száma nagyjából megegyezett az előző havi összesítésünkkel, bár ezúttal is akadt néhány meglepő lépés, ugyanakkor szeptember folyamán az előző havinál nagyobb ütemű csökkenést figyeltünk meg az állandó jelleggel figyelt, piaci kamatozású hiteltermékek esetében.

A bankok közül a legnagyobb vágást az Erste alkalmazta a piaci kamatozású lakáscélú hitele esetében, hiszen míg szeptember elején még 14,35 százalékon vehette ezt fel a lakosság, addig október elején már 12,65 százalékos teljes hiteldíjmutató mellett volt elérhető a termék. Ennek köszönhetően már belesimulnak a mezőnybe a kamat mértékével, hiszen a csökkentés előtt a legdrágábbnak számított a bank terméke az általunk vizsgáltak között.

Emellett a K&H 50 bázispontot, és majdnem ennyit vágott a kamaton az Unicredit is. Meglepetésre viszont az OTP a piaci kamatozású lakáshitelénél 81 bázisponttal 13,36 százalékra emelte a kamatát, bár ugyanakkor azt is meg kell jegyezni, hogy ezen kívül szinte minden más konstrukció esetében kamatcsökkentést eszközölt a bank. Így volt olyan termékük, ami a korábbi 14,5 százalék után már 11,8 százalékos teljes hiteldíjmutató mellett vehető fel.

A szabad felhasználású hiteleknél viszont csak kamatcsökkentésekkel találkoztunk az adatgyűjtésünk során, melyek közül a legjelentősebb az OTP lépése volt, hiszen 15,72 százalékról 15,09-re mérsékelte a piaci kamatozású szabad felhasználású hitel THM-ét. Bár még ennek ellenére is az egyik legelőnytelenebbnek minősül az OTP ajánlata.

A bankokkal ellentétben a takarékszövetkezetek közül továbbra is csak néhánynál tapasztaltunk csökkentést. Míg augusztusban a Mohácsi Takarék volt az, aki az ingatlan célú és a szabad felhasználású hitelnél is csökkentéshez folyamodott, szeptemberben a Borsod Takarék is csatlakozott hozzá, így náluk ingatlan céllal 12,3 százalékos THM mellett, szabad felhasználásra pedig 16,19 százalékos THM mellett vehető fel hitel. A Mohácsi Takarék azonban ezúttal meglepőt húzott, hiszen az alapkamat csökkentése ellenére közel 40 bázisponttal megemelte a szabad felhasználású hitel kamatát, így a korábbi 14,08 százalék helyett 14,47 százalékos költség mellett érhető el a magánszemélyek számára.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!