A befolyásos liberális napilap felhívta a figyelmet arra, hogy az Egyesült Államok államadóssága becslések szerint két évtizeden belül el fogja érni a GDP 140 százalékát. Görögország esetében ez a mutató most 115 százalék. Az újság szerint a gondot alapvetően nem a politikusok okozzák, bármennyire is pazarlóak. A fő probléma ott van, hogy maguk az amerikaiak nem döntötték még el, milyen kormányt szeretnének.
A népesség egyszerre akarja az idősek állami betegbiztosítási programját, a Medicare-t, a társadalombiztosítást, jó állami iskolákat, szélesebb autópályákat és erős hadsereget, valamint alacsony adókat. Ennek a problémának a kezelése lesz az elkövetkező évtized központi gazdasági feladata Európában, Japánban és az Egyesült Államokban egyaránt - írta az újság.
A The New York Times rámutatott: az Egyesült Államoknak valószínűleg lehetősége lesz arra, hogy saját maga oldja meg problémáit, mielőtt hitelezői kényszerítik erre. Az amerikai gazdaság - a kitartó növekedésnek és a politika rugalmasságának köszönhetően - továbbra is a hitelezők biztos menedéke.
Ám ahogy a társadalmak gazdagabbakká válnak, polgárai jobb iskolákat, egészségügyi ellátást és egyéb kormányzati szolgáltatásokat akarnak. Így van ez az Egyesült Államokban is, ahol mindezt megfelelő adók fizetése nélkül kívánják. Ezért áll fenn annak a veszélye, hogy az ország esetleg egy görögországihoz hasonló adósságválságba tart.
A lap szerint nem elegendő az a demokrata párti stratégia, hogy jobban meg kell adóztatni a gazdagokat, és meg kell reformálni az egészségügyet a költségek csökkentésére. Minden bizonnyal további lépésekre lesz szükség, például a nyugdíjkorhatár emelésére, bizonyos állami alkalmazottak nyugdíjának csökkentésére, vállalati adózási kiskapuk megszüntetésére, továbbá pazarló katonai és űrkutatási programok megszüntetésére.
MTI