3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Tavaly jóval olcsóbban lehetett palacsintát készíteni, mint 2012-ben. A statisztikai hivatal legfrissebb statisztikájából ez is kiderül. És az is, hogy volt, ami a kormány rezsicsökkentését is le tudta verni.

A Központi Statisztikai Hivatal szerdai inflációs statisztikájának része a havi fogyasztói árakat tartalmazó táblázat is, mely lehetőséget teremt arra, hogy megvizsgáljuk, mi történt egy év alatt a magyar árakkal. Az nagyon hamar kiderült, hogy Orbánék szándéka, miszerint a gáz és az áram ára egy év alatt 20 százalékot csökkenjen, megvalósult. Ennek érdekében döntöttek egyébként pont a szokatlan mértékű 11,1 százalékos novemberi rezsicsökkentésről.

Az általunk összeállított toplista élén, mint a legnagyobb mértékű árcsökkenéssel büszkélkedhető termék viszont nem egy kormányzati beavatkozás miatt kerülhetett az élre. Míg a vezetékes gáz 20,6 százalékkal lett olcsóbb és a dobogó második helyére került a 20,1 százalékkal csökkenő áram előtt, addig az élre 21,2 százalékos árzuhanással a finomliszt "állhatott".

Márpedig a liszt az egyik legfontosabb hozzávalója a palacsintának. Emellé szükség van még tojásra, melynek ára egy év alatt 14,4 százalékot esett, némi kristálycukor sem árt, amit 12,9 százalékkal vehetünk meg olcsóbban. Kihagyhatatlan még a tej is, amelynek ára 6,5 százalékkal emelkedett, viszont az ásványvíz, melyre a tészta könnyedsége miatt szükség van, 3,8 százalékkal került kevesebbe tavaly év végén, mint egy évvel korábban. Van, aki a tésztába tesz még egy kicsi olajat, de ha csak a sütéshez is használja, akkor jó hír, hogy az adatok alapján 15,5 százalékkal esett az ára a napraforgó olaj literjének.

Mi drágult a legjobban?

A listánk másik végén szereplő termékekkel úgy vélem, nagy meglepetést nem okozhatunk: az első két helyen két dohánytermék szerepel: a Sopianae, melynek ára 27,4 százalékkal lett magasabb, illetve a Multifilter 23,8 százalékos áremelkedéssel. A változás mögött egyértelműen a dohánypiac és kereskedelem 2013-as teljes átrendezése áll, melynek révén nemcsak az értékesítési helyeket "osztották újra" a piac régi és új szereplői között, de a kiskereskedelmi árrést is 4-ről 10 százalékra növelték, ami magával vonta a termékek árának drasztikus emelkedését is.

20 százaléknál is jobban drágult még az általános havibérlet (+22,7 százalék), valamint a 2 literes, palackos kiszerelésű vörös és a fehér asztali bor (20,8 és 20,1 százalék).

Némileg folytatva a gasztronómiai vonalat, ha valaki a 14,4 százalékkal olcsóbban megvásárolt tojásból hagymás rántottát készítene, a vöröshagymát 19,5 százalékkal drágábban tudta beszerezni már tavaly év végén, mint 2012 utolsó időszakában. Élelmiszerek között egyébként még a burgonya 12,2 százalékos egy év alatt bekövetkezett drágulása méltó említésre, valamint a trappista sajt 9,1 százalékkal emelkedő ára.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!