Mindez azonban megkésett lépésnek tűnik, az üdítőital-gyártó hazai egysége akár 40 milliárd forintnyi beruházásra is esélyes lehetett volna. Összehasonlításul: a cég eddig mintegy 100 milliárd forintot fordított magyarországi gyártókapacitásának kialakítására és fejlesztésére, írja a Napi Gazdaság.
A Napi Gazdaság úgy tudja, a hazai egység jól jöhetett volna ki a Coca-Cola európai üzemei között zajló átszervezésből, ráadásul a dunaharaszti gyárat eleve úgy alakították ki, hogy alkalmas legyen a rugalmas bővítésre. A terveket azonban a népegészségügyi termékadó (neta) és a kiszámíthatatlan gazdaságpolitika keresztülhúzta, a végül megvalósult kétmilliárd forintos projektet pedig − állítják a Napi Gazdaság névtelenséget kérő forrásai − bonyolultabb lett volna leállítani, mint befejezni.
A veszteséglista
A potenciális beruházások közül a legnagyobb tételt az jelentette volna, ha az ausztriai gyártást egy az egyben sikerült volna Magyarországra áthelyezni, amivel rendszerszinten is megtakarítást érhetett volna el a csoport. Végül − persze az osztrák egység lobbitevékenységének is köszönhetően − az ausztriai Römerquelle-üzemet bővítették ki és oda költöztették a teljes gyártósort.
A Napi Gazdaság szerint a korábbi tervekben szerepelt az is, hogy Szerbiából hozna gyártást Magyarországra a cég, de végül is az Horvátországba került.
A Coca-Cola reakciója:
A Napi Gazdaság 2012. augusztus 24-ei számában megjelent, ”Óriási a veszteség - Orbán későn koccintott a Coca-Colával” című cikkében a Coca-Cola Hellenic beruházásairól, azok helyszínéről és nagyságrendjéről több helyen pontatlan és félrevezető információkat közöl, ezért kérjük, hogy a cikk állításait ennek figyelembevételével kezeljék.
A cikkben említett beruházások semmilyen módon nem érintik a Coca-Cola Hellenic jövőbeni magyarországi fejlesztéseit.
mfor.hu