A miniszterelnök-helyettes, tárcavezető arra hívta fel a figyelmet, hogy az egész magyar igazságszolgáltatás számára irányadó lehet a közösségi jogi megközelítés. Hozzátette: a Kúriának igaza volt akkor is, amikor jogegységi döntésében kimondta, hogy ilyen széles körű társadalmi problémát a jogalkalmazás nem tud kezelni, jogalkotásra van szükség. Ám ahhoz még meg kell várni a luxembourgi székhelyű Európai Unió Bíróságának és a magyar Kúriának a döntését.
"Azt vegyük már figyelembe, hogy 2002-től 2010-ig itt mindenki vígan vett fel devizahiteleket, és most, amikor baj van, akkor viszont egyik napról a másikra várják a megoldást" - jegyezte meg a fideszes politikus.
Ezernyi különféle devizahitel van, a jogalkotó pedig egyedi esetekre nem hozhat szabályokat. Meg kell találni az általános pontokat, mint például az egyoldalú kamatemelést, az egyoldalú szerződésmódosítást, és azokban kell dűlőre jutni. A probléma bonyolult, a jogszabály megalkotásakor olyan kérdésekre is választ kell adni, hogy csak a hatálybalépése utáni szerződésekre érvényes vagy a korábbiakra is, csak a lakáshitelekre vagy másra is - fejtette ki az igazságügy-miniszter.
A frakció dolgozik a probléma megoldásán, ehhez az igazságügyi tárca minden segítséget megad, a nemzetgazdasági minisztérium pedig a költségvetési lehetőségeket tanulmányozza - mondta Navracsics Tibor, aki kérdésre válaszolva azt is megjegyezte: szeretné, ha még ebben a kormányzati ciklusban születne megoldás a devizahitelek ügyében.
MTI