Ven Csia-pao a hétfői londoni brit-kínai gazdasági csúcs előtt a BBC-nek nyilatkozva kijelentette: amikor egyes európai országok szuverén adósságválságba kerültek, Kína még növelte is bizonyos európai kormánykötvények vásárlását, és nem csökkentette az általa tartott euróadósság-állományt. (lásd: Kínai miniszterelnök: nem csak magyar állampapírokat fogunk vásárolni)
A Capital Economics hétfői elemzésükben azonban azt írták: becslésük szerint Kína az idén eddig több mint 40 milliárd euró értékben vásárolt euróban denominált befektetési termékeket, közülük nem kis mennyiséget perifériális valutauniós gazdaságoktól, és az euróövezeti adósságválság "mégis folytatódik". A ház szerint két fontos indok alapján lehet kétségbe vonni, hogy az euróövezetnek nyújtott kínai támogatás jelentősen meghaladná az eddigieket.
Először is nincs egyértelmű ok arra, hogy Kína miért vállalná önként az utolsó adósság-befektetői mentsvár szerepét "törlesztésképtelenséghez közeli" euróövezeti országok esetében. A kínai illetékesek pontosan tudatában vannak azoknak a veszteségeknek, amelyeket bizonyos korábbi külföldi befektetéseken elszenvedtek, és nem akarhatják azt a látszatot kelteni magukról, hogy "a nép tőkéjét teszik kockára egy vesztes ügyben" - áll a Capital Economics hétfői londoni elemzésében.
A ház szerint Kínának egyértelműen érdekében áll az euróövezeti gazdaság és a pénzügyi rendszer stabilitása, ám ha Európa nem tudja megoldani saját problémáit, vagy ha éppenséggel az euróövezet valamilyen formában bekövetkező felbomlása szolgálná több tagállam hosszabb távú érdekét - ez egyébként a Capital Economics szakértőinek véleménye -, akkor "Peking nem fogja ennek útját állni".
A cég szerint a kínai eurómentő szereppel kapcsolatos kétségek másik fő indokát az euróövezet szerkezeti problémái jelentik, amelyek messze nem csak abból állnak, hogy "minden hónapban találni kell vásárlókat bizonyos mennyiségű kormánykötvényre".
A perifériális euróövezeti adósság további kínai felvásárlása nem sokat - vagy éppen semmit sem - fog segíteni az euróövezeti térségen belül kialakult hatalmas mértékű gazdasági különbségek megoldásában, és nem fogja enyhíteni azoknak a kiigazításoknak a fájdalmait, amelyeket a gyengébb eurótagállamoknak még végre kell hajtaniuk - áll a Capital Economics hétfői londoni elemzésében.
A kínai miniszterelnök támogató kijelentései nem sok hatást gyakoroltak a legsúlyosabb helyzetben lévő euróövezeti tagállam, Görögország adóssághelyzetének piaci megítélésére sem, sőt a görög CDS-árazás hétfőn újabb rekordra emelkedett Londonban.
MTI