A múlt pénteken Brüsszelbe elküldött konvergencia program kedden megjelent magyar szövege többek között azt is tartalmazza, hogy 2015-ig nominálisan befagyasztja a kormány a közszféra bérköltségeit. Ez azonban nem azt jelenti, hogy az állami alkalmazottak fizetése kevesebbet fog érni, hanem azt, hogy kevesebben lesznek - mondta újságírói kérdésre szerdai sajtótájékoztatóján Matolcsy György.
Egyszer már beígérték
Nem fagyasztják be a béreket a közszférában, az állam emelni fogja azokat - közölte Matolcsy György szerdán a kormányülés után újságírói kérdésre válaszolva. A nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta: a konvergenciaprogram nem rendelkezik a bérek befagyasztásáról. "A közszféra esetében 5 százalékos létszám leépítési kötelezettséget vállalt a kormány" - tette hozzá, megjegyezve, hogy ez megegyezik a közszféra természetes fogyásával, amit nem pótolnak.
"A konvergenciaprogramban az szerepel, hogy az állam, mint ahogy idén is, a béreket a közszférában emeli, csak a közszféra létszáma csökken, és ezért csökken a közszférában rendelkezésre álló bértömeg is" - fogalmazott. Hasonló mértékű, 30 ezer fős leépítést jelentett be a kormány már tavaly ősszel is a 2011-es költségvetés benyújtásakor, attól azonban később visszakoztak.
500 milliárddal csökken a bürokrácia
A kormány az idén két lépésben, összesen 500 milliárd forintos "drasztikus" bürokrácia-csökkentő programot dolgoz ki, amelynek 2012-től már érezhető hatása lesz a vállalkozások számára - jelentette be Matolcsy György a szerdai sajtótájékoztatón.
A miniszter hangsúlyozta: június 30-ig 100 milliárd, augusztus végéig pedig további 400 milliárd forintos bürokrácia-csökkenést eredményező programot dolgoznak ki. A kormány a ciklus végéig összesen 2000 milliárd forinttal kívánja csökkenteni a vállalati szférára nehezedő adminisztrációs terheket.
Hozzáfűzte: a magyarországi vállalkozások bürokratikus terhei jelenleg 3000 milliárd forintot, a bruttó hazai termék (GDP) 10,5 százalékát teszik ki. A hatásvizsgálatok alapján a most induló tehercsökkentő programtól a kormány azt várja, hogy a ciklus végéig 1,2-1,3 százalékos többlet GDP-növekedést eredményez, illetve 100-150 ezer új munkahelyet hoz létre.
Hozzáfűzte: a bürokrácia-csökkentést szolgáló lépéseket részletesen csütörtökön hozza majd nyilvánosságra a Nemzetgazdasági Minisztérium, de néhány intézkedést felsorolt. Ismertette például, hogy 15 milliárd forintos megtakarítás származik majd az adófizetés és bevallások módjának egyszerűsítéséből. Az adófolyószámlák számát 50 százalékkal tervezik csökkenteni, egyszerűsítik az átutalásokat és csökkentik az adóbevallások gyakoriságát - jelezte.
A kis- és közepes vállalkozások régóta kérik, hogy 200 millió forintig ne kelljen kötelezően könyvvizsgálatot kérni, ez most megvalósul, és 5,6 milliárd forintos megtakarítást eredményez - mondta a miniszter. Ritkábban kell majd a jövőben a vállalkozásoknak kötelező adatszolgáltatást teljesíteniük, az intézkedéssel 32 milliárd forintot takaríthat meg a magyar üzleti élet - közölte, hozzátéve, hogy további mintegy 46 milliárd forintot takarítanak meg azzal, hogy jelentősen csökkentik a foglalkoztatással kapcsolatos adminisztrációt. Elmondta: a hatósági bírságolás követhető, betartható, és "nem bosszantó" gyakorlatát vezetik be, ettől 7 milliárd forint megtakarítást várnak.
A miniszter újságírói kérdésre válaszolva elmondta: a kormány egyszerre szűkíti az adójóváírást és vezeti ki a szuperbruttósított adóalap-számítást. Ezzel kapcsolatban azt hangsúlyozta: úgy változtatják az adórendszer e két elemét, hogy "ha a vállalkozások a vállalt béremelési mértékeket betartják (...), és ha a közszférában az állam kiegészíti a béreket azoknál a csoportoknál, amelyeknél veszteség lenne, akkor nem lehetnek olyan munkavállalói csoportok, amelyek rosszul járnak".
A családi pótlék befagyasztásáról szóló felvetésre Matolcsy György úgy reagált: "családpolitikai forradalmat" hajtanak végre azzal, hogy a gyermeknevelés költségeinek egy részét adómentesként ismeri el az állam. Ez idén 145 milliárd forint többletjövedelmet jelent a családoknak, és emellett megőrzik a családi pótlék nominális szintjét - mondta.
MTI