„Sokkal nehezebb egyértelmű előrejelzéseket adni, mint mondjuk egy éve, mivel a szakemberek által felvázolt szcenáriók teljesen kettéágaznak” – vélekedett a 2010-es magyar gazdasági kilátásokkal kapcsolatban Szántó András, az Equilor devizaüzletágának vezetője a brókercég keddi sajtóbeszélgetésén.
Gyengülhet a forint
A szakember a devizapiacon további enyhe dollárerősödésre számít, amit a Fed erősödő kamatemelési várakozásai és a likviditásszűkítés támogathatnak. A forint azonban kissé gyengülhet az euróval szemben. Szántó szerint a jegybank is szívesebben látna egy 280 körüli árfolyamot. A devizahitelesek ugyanakkor ezt a veszteséget visszakaphatják a svájci frank gyengülésén keresztül.
Szántó András szerint hazánk jelenleg eminens tanuló a költségvetési hiány szempontjából. A 2010-es költségvetéssel kapcsolatban három várható forgatókönyvet vázolt fel: a legnagyobb esélyt annak adja, hogy a bevételek elmaradnak a várttól, ezért 4,5-5 százalékos lesz a hiány a tervezett 3,8 százalék helyett.
További forgatókönyv, hogy a kiadási oldal megbillen - például az állami vállalatok konszolidációja miatt -, ez akár 6 százalékig is lökheti a hiányt. A harmadik variáció, hogy teljesül a 3,8 százalékos deficitcél, azonban Szántó András erre kevés esélyt lát.
Marad az egyensúlynál a Fidesz
„Egyelőre keveset láthatunk a következő várható kormány gazdaságpolitikai elképzeléseiből, kevés konkrétumot hallani” – vélekedett a tavaszi választásokkal kapcsolatban Szántó András. A látszat az, hogy a Fidesz sokkal inkább a növekedés irányába elkötelezett, kevésbé próbálják majd tartani az egyensúlyt.
Az Equilor szakértője szerint azonban igenis egyensúlyi politikát fog folytatni a következő kormány, mivel fel fogják ismerni az eladósodottság kockázatát. „Akár még a régóta halogatott strukturális átalakításokat is megkezdhetik, ha lesz kellő támogatottságuk hozzá” - emelte ki Szántó.
Hogyan vonják ki a pénzt a piacokról?
Ami a nemzetközi helyzetet illeti, Szécsényi Bálint, az Equilor vezérigazgatója szerint az utóbbi időszakban „a piacok emelkedését kizárólag a kormányzati élénkítő programok okozták. Sikerült annyi pénzt pumpálni a piacokra, hogy komoly keresletemelkedést okozzanak. Rövidtávon ezek a programok sikeresek voltak, de kérdés, hogyan tudnak majd kilépni ezekből.”
A szakember úgy véli, várhatóan az Egyesült Államokból indulnak majd el a kamatemelések, hiszen a kamatcsökkentés is onnan indult ki. Szerinte ez az év második felében már aktuális lehet, ennek köszönhetően könnyen elképzelhető, hogy elindul a profitrealizálás, eshetnek a piacok.
„Amely országok tudtak, azok kiköltekeztek, a legtöbb állam esetében jelentősen nőtt a költségvetés hiánya. Számunkra a legfontosabb kihívás az lehet, hogy gazdaságélénkítés nélkül lépést tudunk-e tartani a gazdasági növekedéssel, vagy bekerülünk egy olyan spirálba, amelyben tartósan csökken vagy stagnál a magyar gazdaság” – emelte ki az Equilor vezérigazgatója.
Állampapír, Magyar Telekom, vállalati kötvények
Az Equilor szakemberei a sajtóreggelin igyekeztek tippeket adni a 2010-es évre nézve a befektetési lehetőségeket tekintve. Szegner Balázs, a cég elemzője úgy véli: a legvonzóbbak a hosszú távú, akár tízéves magyar állampapírok lehetnek, a további várható kamatcsökkentések segíthetik a hozamok emelkedését. Ugyanakkor elképzelhető, hogy a jelenleginél is kedvezőbb áron lehet majd később beszállni - teszi hozzá.
„A vállalati kötvények továbbra is fontos célpontok lehetnek, tavaly is jól szerepeltek a magyar kibocsátók, például az OTP és a Mol által kibocsátott kötvények. Külön érdemes kiemelni az OTP úgynevezett örökjáradék kötvényét, ugyanis könnyen lehet, hogy a bank versenytársaihoz hasonlóan visszavonja majd névértéken a papírokat” - magyarázta Szegner Balázs. A spekulánsok számára érdekesek lehetnek a dubaji vállalati kötvények, melyek komoly hozamot ígérnek, ugyanakkor a kockázatuk is magas.
A külföldi részvényekről az Equilor elemzője kifejtette: az európai befektetők figyelme Varsó felé fordulhat, a lengyel tőzsde ugyanis már nem csak regionális szinten játszik vezető szerepet. Emellett - a költségvetési hiány finanszírozása miatt - jelentős elsődleges és másodlagos kibocsátásokra lehet számítani Lengyelországban. Szegner Balázs külön kiemelte a PZU-részvényeket: a legnagyobb lengyel biztosító papírjai az év közepe táján mehetnek a tőzsdére.
Ami a hazai cégeket illeti, az Equilor elemzője szerint az OTP esetében a céltartalékolás még tartogathat negatív meglepetéseket, különösen Ukrajnában, mivel keleti szomszédunknál a bank eddig kevesebb céltartalékot képezett, mint versenytársai. A Mol papírjaiban sem látnak már komoly fantáziát a szakemberek, ugyanakkor a Magyar Telekommal kapcsolatban optimisták. Szegner Balázs szerint a kamatcsökkentési ciklus várható folytatódása tovább növelheti a távközlési papírok hozamelőnyét.
Beke Károly
Menedzsment Fórum