Megerősítette változatlan stabil kilátással a "BBB mínusz" szintű, befektetési ajánlású magyar államadós-osztályzatot pénteken a Fitch Ratings.
A nemzetközi hitelminősítő a péntek este Londonban bejelentett döntés indoklásában kifejtette, hogy a szuverén magyar besorolás tényezői között szerepel egyrészről a magas egy főre jutó hazai össztermék (GDP), a kormányzati teljesítmény erőteljes jelzőszámai és Magyarország EU-tagsága, másrészről az unortodox gazdaságpolitika, valamint a magas köz- és küladósság.
Kiemelték ugyanakkor azt is, hogy a csökkenő államháztartási hiány és folyómérleg-egyenleg erőteljes többletei az elmúlt években lehetővé tették az államadósság és a nettó külső adósság csökkentését.
A Fitch Ratings közölte: ciklikus gyorsulást vár a magyar gazdaságban, jelenlegi előrejelzése szerint a hazai össztermék az idén 3,2 százalékkal, jövőre 3,3 százalékkal bővülhet a tavalyi 2 százalékos növekedés után.
Megfelelt az elemzői várakozásoknak, hogy a hitelminősítő ezúttal nem változtatott a magyar államadósság besorolásán, az továbbra is a befektetésre ajánlott kategória alapszintjén, "BBB mínusz" szinten maradt stabil kilátással - reagált a felülvizsgálat péntek este bejelentett eredményére Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője.
A szakértő szerint a döntés azért sem volt meglepő, mert a bruttó államadósság-ráta csak 0,6 százalékponttal, 74,1 százalékra csökkent 2015-ről 2016-ra. A költségvetési törvénytervezet pedig arról árulkodik, hogy a kormány hajlandó bizonyos mértékig feladni az előző években tapasztalt szigort a választások közeledtével, és magasabb hiányt engedhet meg.
Az Erste elemzője szerint a tavalyi felminősítést követően egyelőre nem lehetett látni olyan tervezetet vagy lépést, amely a magyar gazdaság közép- és hosszú távú versenyképességét javítaná.
A Fitch következő lépése a kilátásjavítás lehet, amennyiben november 10-ig lesznek olyan kormányzati döntések, amelyek a költségvetés fenntarthatóságát segítik, illetve annak szerkezetét javítják, valamint a versenyképességet is deklaráltan kiemelt területként kezelik. Ezeknek a hiányában nagy valószínűséggel a magyar adósságminősítés változatlan marad idén - vélte Ürmössy Gergely.
MTI