3p

Görögországnak nem lesz más választása, mint adósságának átstrukturálása - vélekedik Gustave Rieunier, a Saxo Bank határidős ügyletekért felelős vezetője. Szerinte ugyanakkor arra kicsi az esély, hogy a görögök kilépnek az eurózónából, azt ugyanis logisztikailag nagyon nehéz lenne megoldani, hogy egyik napról a másikra visszatérjenek nemzeti devizájukhoz. Mfor.hu-interjú.

- Milyenek a világ főbb devizáinak kilátásai a következő néhány hónapban?

- Az én személyes véleményem az, hogy a következő időszak az adósságokról fog szólni az Egyesült Államokban és Európában is. Az állami kiadások kerülhetnek a középpontba, ahogy azt láthattuk már Görögország esetében is, szerintem hasonló problémák fognak előjönni még további országoknál, tisztán látszik, hogy sok országot fenyeget az adósság réme. Éppen ezért elég nehéz egyértelműen választ adni, melyek lehetnek a vonzó devizapiaci befektetések a következő időszakban. A piac a görögök miatt most sokkal inkább az eurózónára fókuszál, ami az euró/dollár jegyzésben is megmutatkozik, véleményem szerint ez a probléma még nem oldódott meg, nincs rá automatikus megoldás. Azt gondolom, hogy az európai országok adósságválságának még nincs vége, az egy sokkal hosszabb folyamat lesz, további mentőcsomagokra lesz szükség.

- Jelenleg mindenki a görög adósság átstrukturálásáról beszél. Ön szerint ez megtörténhet a következő hónapokban?

- Én azt hiszem, hogy nincs más választása Görögországnak, az, hogy semmit nem tesznek, az nem reális alternatíva.

- Elképzelhetőnek tartja, hogy a végén kilép Görögország az eurózónából?

- Ez már nehezebb kérdés: jelenleg sokan úgy gondolják, hogy ez is reális forgatókönyv, de én nehezen tudom elképzelni, mert logisztikailag nagyon nehezen oldható meg. Az eurózónához való csatlakozás egy nagyon hosszú folyamat, éveken keresztül fontos kritériumokat kell teljesíteni, azok után pedig nagyon nehéz azt mondani, hogy "mostantól többet nem használjuk a közös devizát".  Hosszabb folyamat során pedig nem lehet kivitelezni a kilépést, nem mondhatja azt egy ország, hogy "most 2011 van, mi 2020-tól nem használjuk az eurót".

- Melyik devizák jelenthetnek menekülést a befektetők számára?

- A svájci frank mindig profitál a hasonló helyzetekből, erre lehet számítani most is. Hosszútávon szerintem a dollár is vonzó és biztonságos befektetés lehet, a tengerentúlon szerintem sokkal kiegyensúlyozottabbak a folyamatok, mint Európában. Többek között a fenti problémák miatt is érdemes határidős devizaügyleteket kötni, ugyanis akkor otthon a számítógép előtt ülve minden lényeges információhoz hozzájuthatnak a befektetők a piaccal kapcsolatban. A svájci frank mellett talán a nemesfémek lehetnek vonzó menekülőeszközök.

- Ezek szerint folytatódhat az emelkedő trend a nyersanyagok árában?


- Valószínűleg nem fog olyan ütemben folytatódni, mint eddig történt. Az elmúlt hetekben már látszottak annak jelei, hogy megnőtt a volatilitás a nemesfémek piacán, napokon belül képes volt nagyot esni a jegyzés. Ugyanakkor azt gondolom, hogy komoly negatív korrekcióra nem kell készülni a közeljövőben. A megnövekedett volatilitást azonban szintén a határidős ügyletekkel lehet kiküszöbölni, mivel akkor akár mindkét irányú mozgásból profitálhatunk.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!