4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Fidesz-kormány várhatóan az évtized közepére tűzi ki Magyarország euróövezeti csatlakozási céldátumát, és két év múlva valószínűsíthető a belépés a valutauniós tagság előtt kötelező ERM-2 árfolyamrendszerbe - jósolták hétfőn londoni felzárkózó piaci elemzők, akik szerint ugyanakkor a görög adósságválság az euróvárományos országok költségvetéseinek sokkal szigorúbb vizsgálatára késztetheti az uniós hatóságokat.

A Nomura International nevű globális befektetési társaság londoni elemző részlegének hétfői feltörekvő térségi helyzetértékelése szerint a Fidesz-kormány "EU- és európárti lesz". A cég elemzői szerint ez "talán még fontosabb gazdaságpolitikai stabilizáló elem", mint a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val létrejött készenléti megállapodás. A Nomura azt valószínűsíti, hogy az új kormány 2015-re tűzi ki a magyar eurócsatlakozást, az ERM-2-belépés pedig "a költségvetési helyzet lenyugvása után" válik esedékessé. A ház szerint ez azt jelentheti, hogy Magyarország 2012 első felében lehet tagja az ERM-2-nek. A Nomura elemzői 2011-re "göröngyös költségvetési évet" jósolnak, mivel szerintük az új kormány még a bevételek érezhető emelkedése előtt növekedésösztönző adócsökkentéseket hajt végre. A cég szerint ennek az előrejelzésnek a fő kockázati tényezőjét az jelentené, ha a Fidesz az ERM-2-belépés után esetleg "választások előtti populista költekezésbe" kezdene.

A Nomura szerint 275 forintos euróárfolyam lenne a megfelelő középparitás az ERM-2 rendszerben. A ház azonban elképzelhetőnek tartja, hogy az MNB ennél valamivel erősebb sávközepet szeretne elérni, bőséges "biztonsági rést" teremtve a sávközép és a pénzügyi stabilitás felső tűréshatárának tekintett 310-es árfolyamszint között.

A görög válságnak az euróövezeti bővítésre gyakorolt várható hatásairól a Nomura londoni elemzői azt írták: véleményük szerint az euróövezet bővítése "versenyképes, agilis országokkal" növelné az euró hitelességét. Azok a problémák azonban, amelyeket Görögország és az euróövezetbe "cipőkanállal bepréselt" más országok okoztak, várhatóan arra késztetik a valutauniós jegybankot (EKB) és az EU-bizottságot, hogy a jelenleginél sokkal nagyobb szigorral vizsgálják a jelentkezők költségvetési mérlegeit.

A görög adósság- és költségvetési válság euróbővítési kockázataira más nagy londoni házak is felhívták már a figyelmet. A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő Londonban minap kiadott éves térségi eurókonvergencia-értékelése szerint is kulcskérdés, hogy a görögországi válság miatt az EU hatóságai nem fogják-e szigorúbban értelmezni a maastrichti csatlakozási feltételeket. Észtország felvételi kérelmének közelgő elbírálása ennek fontos próbája lesz; ha az észt csatlakozást nem engedélyezik - annak ellenére sem, hogy a balti köztársaság az összes belépési feltételt teljesíti -, az káros precedenst teremtene, és negatív jelzés lenne a közép-kelet-európai EU-térség egészének - állt a Fitch elemzésében.

A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési és elemző részlege által összeállított, múlt héten Londonban befektetőknek kiadott tanulmány szerint ha az uniós hatóságok a 60 százalékos GDP-arányos felső adósságállomány-határról szóló maastrichti előírást az eddigieknél szigorúbban alkalmazzák, vagy új szankciókat vezetnek be az e limitet túllépőkkel szemben, az elsősorban Magyarország eurócsatlakozási törekvései szempontjából lehet kedvezőtlen, mivel nem valószínű, hogy a magyar adósságráta a 2010-es évek vége előtt e tűréshatárra csökken.

A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési és elemző részlege egyik legutóbbi helyzetértékelésében azt jósolta: a görög tapasztalatok nyomán az uniós pénzügyi hatóságok ezután már csak akkor járulnak hozzá új tagállamok euróövezeti csatlakozásához, ha a tagjelöltek "a második tizedesjegyig" teljesítik az összes maastrichti feltételt. A GS elemzői is úgy vélik: a jövő évi észt eurócsatlakozásról nyáron esedékes döntés fontos jelzés lesz arra, hogy mi az euróövezeti jegybank és Brüsszel jelenlegi hozzáállása az euróövezeti bővítéshez.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!