3p

A cég elemzői szerint jövőre sem számíthatunk érdemi javulásra a reálgazdaságban, vagyis nem fog komolyan beindulni a növekedés. Véleményük alátámasztására három okot is felsoroltak, amiért a fejlett világ számára újabb nehéz év jöhet.

Még mindig visszhangzik a hitellufi kipukkadása

A Nomura elemzői szerint a fejlett világ továbbra is gyenge növekedési kilátásai egyrészt annak köszönhetők, hogy még mindig érezteti hatását a lassan öt éve kipukkadt hitellufi. Sok országban a háztartások, a vállalatok és a bankok mérlegalkalmazkodása továbbra is mindennapos téma, ez pedig csökkenti a rendelkezésre álló eszközök számát és erejét.

A bank elemzése szerint a válság utáni világ a korábbinál szigorúbb szabályozást hozott a pénzügyi szektorban, ez pedig további ellenszelet jelent a növekedés számára. Például a Bázel III-as alapelvek gyakorlatba ültetése megemeli a bankok tőkeszükségletét, illetve arra ösztönzi őket, hogy a hosszabb távú, ugyanakkor drágább finanszírozás felé mozduljanak el. Ez pedig a korábbinál jobban igénybe veszi a banki mérlegeket, ami arra készteti a pénzintézeteket, hogy növeljék a szpredet  hitelkamataik és az alapkamat között.

Az eurózónában továbbra sincs minden rendben


A Nomura kedden megjelent elemzése szerint a gyenge növekedés második oka az eurózóna válságának folytatódása, ez részben annak köszönhető, hogy az európai államok előtt kicsi a mozgástér, nem nagyon tudnak mást tenni, mint prociklikus intézkedéseket hozni, melyek csak rontják a növekedési kilátásokat. A periférián lévő országok gondjait növeli bankrendszerük gyengesége.

"Rövidtávon Európa egyensúlya nem stabil, ez pedig a mélyülő növekedési válsággal keresztül húzhatja az Európai Központi Bank erőfeszítéseit a helyzet kezelésére" - vélik a Nomura szakértői. Ők arra számítanak, hogy az idei fél százalékos GDP-visszaesés után jövőre az eurózóna gazdasága további 0,8 százalékkal zsugorodik majd. Belátható időn belül nem is számítanak érezhető fellendülésre.

Az eurózóna perifériás országaiban a Nomura szerint a kilátások sokkal inkább depresszióra, mint recesszióra utalnak. Spanyolországban például jövőre 3 százalékkal eshet vissza a gazdaság, és még 2014-ben is 1,5 százalékos GDP-csökkenés követheti azt, míg Görögországban 4,2 százalékkal eshet vissza a gazdaság, ami zsinórban a hatodik negatív év lehet. A Nomura szerint Európa növekedési válsága nem csak a perifériás országokra lesz hatással, hanem 2013-ban több magországba, például Franciaországba is begyűrűzhet.

A megszorítások tovább gyengítik a növekedést

A harmadik ok amellett, hogy 2013 is rossz év lesz a növekedés szempontjából az, hogy a világ legtöbb országában költségvetési konszolidációra van szükség, a prociklikus gazdaságpolitika pedig nem támogatja a növekedést. A megszorító országok sorába az elnökválasztás után beállt az Egyesült Államok is, ahol az elemzők szerint jövőre egy százalékkal foghatja vissza a növekedést a költségvetés rendbetétele.

A fejlett országok közül a Nomura szerint egy kivétel lehet, az pedig Japán, ahol a tavalyi földrengés utáni helyreállítási munkálatok továbbra is jótékony hatással lehetnek a gazdasági növekedésre. Emellett javíthatja a japán kilátásokat az is, hogy a tervek szerint 2014-ben és 2015-ben emelik meg a fogyasztást terhelő adókat, a korábbi tapasztalatok pedig azt mutatják, hogy ilyenkor az emberek hajlamosak előrehozni vásárlásaik egy részét.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!