5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szerdán hozták nyilvánosságra a magánpénztárak tavalyi és elmúlt tíz éves teljesítményének legfontosabb mutatóit. Mfor.hu-háttér.

Rossz évük volt tavaly a pénztáraknak

A tavalyi évben a hazai magánnyugdíjpénztárak klasszikus portfólióinak összesített, vagyonnal súlyozott nettó hozama 4,16 százalék, kiegyensúlyozott portfólióinak hozama mínusz 0,12 százalék, növekedési portfólióinak hozama pedig mínusz 3,89 százalék volt - olvasható a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) szerdán megjelent adataiban. A szektor egészére nézve a vagyonnal súlyozott nettó átlaghozam mínusz 2,87 százalékra rúgott. Az önkéntes nyugdíjpénztárak tavaly éves szinten 0,98 százalék nettó átlaghozamot értek el.

Tízéves időtávon ugyanakkor még mindig megérte a magánnyugdíjpénztári tagság, hiszen a pénztárak és a portfóliók nagy többsége a tízéves infláció felett tudott teljesíteni, vagyis ugyan szerény, de reálhozamot hozott az ügyfeleknek. Számításaink szerint a 2002 és 2011 közötti átlagos infláció 5,13 százalék volt, mindössze négy pénztár valamelyik portfóliója ért el ennél alacsonyabb tízéves nettó hozamot.

Sokaknak tavaly is volt reálhozamuk

A fenti adatokból az látszik, hogy a 2011-es 3,9 százalékos átlagos infláció mellett még a klasszikus portfóliókban is csak minimális reálhozamot könyvelhettek el átlagosan a pénztártagok, azonban nagy volt a szórás az egyes cégek teljesítménye között. A tavalyi év "bajnoka" az Életút Nyugdíjpénztár volt, ahol a PSZÁF adatai szerint a máshol csak szenvedő növekedési portfólió hozott 8,96 százalékos nettó hozamot, ami az inflációt is figyelembe véve 5 százalékos reálhozamnak felelt meg. Az Életútnál a kiegyensúlyozott és a klasszikus portfólió is jól szerepelt, hiszen előbbi 8,54, míg utóbbi 6,7 százalékos nettó hozammal zárta az évet.

Jól szerepelt a Quaestor klasszikus portfóliója is, ott a tagok 6,67 százalékos nettó hozamot tehettek zsebre. A kiegyensúlyozott portfólió 2,7 százalékos nettó hozama azonban reálértéken már veszteséget jelentett, míg a cég növekedési portfóliója 6 százalékos veszteséget ért el, ami reálszinten már 10 százalékos buktának felelt meg.

A PSZÁF által vizsgált 16 pénztár közül mindössze öt olyan volt, mely mindhárom portfóliója esetében pozitív nettó hozamot tudott elérni 2011-ben. Ha szigorúan ezekhez az adatokhoz tartjuk magunkat, akkor a CIG Pannónia, az Életút, az Erste, a Honvéd és az MKB szakemberei gazdálkodtak a legjobban a tagok pénzével tavaly.

Sok OTP-s ügyfél szívhatja a fogát

A 2011-es év vesztesei egyértelműen azok, akiknek nyugdíjmegtakarításai az OTP növekedési portfóliójában vannak, a pénzügyi felügyelet által közölt adatok szerint a legnagyobb kereskedelmi bank ezen 7,89 százalékos nettó veszteséget realizált 2011-ben, ami reálszinten majdnem 12 százalékos buktának felelt meg. Ráadásul ebben a portfólióban van a harmadik legnagyobb vagyon elhelyezve, ami arra utalhat, hogy a bukás sok ügyfelet érinthetett.

A legtöbb pénz egyébként 2011 végén az ING növekedési portfóliójában volt, ők 37 milliárd forintot kezeltek és 4,73 százalékos negatív nettó hozamot értek el. 30 milliárd felett volt vagyonban az Aegon növekedési portfóliója (mfor.hu szerk: a cég a héten jelentette be, hogy megszűnik magánnyugdíjpénztári üzletága), illetve az előbb említett OTP növekedési portfólió.

Az adatokból egyébként az látszik, hogy a tavaly jól teljesítő pénztárak viszonylag kis vagyont kezelnek, a legjobban teljesítő Életút például a három portfólióban együtt alig 100 millió forint felett rendelkezik. Az előbb felsorolt öt pénztár, melyek mindhárom portfólión nettó hozamot tudtak elérni összesen alig 25 milliárd forintnyi vagyont kezel, miközben a legnagyobb pénztáraknál egyetlen portfólióban több mint 30 milliárd van, mint azt a fentiekben láthattuk.

Tíz év alatt így is megérte

A tízéves átlagos hozamokat vizsgálva az látszik, hogy a tavalyi gyenge év ellenére még mindig megérte a többségnek a magánnyugdíjpénztári rendszer, hiszen a 16 pénztár 48 portfóliójából összesen négy teljesített az 5,13 százalékos átlagos éves infláció alatt, vagyis 44 portfólió reálhozamot tudott átlagosan minden évben felmutatni. Mindez főleg azért lényeges, mert a jogszabályok szerint az állami nyugdíjrendszerben minden évben az inflációnak megfelelően emelkednek az ellátások, azonban a jelek szerint a magánpénztárak többsége az infláció felett hozott átlagosan.

A több éves visszatekintésben a legjobban a Generali növekedési portfóliója szerepelt, azonban esetükben az átlagos 9,78 százalékos éves hozam azért csalóka kicsit, mert a pénztár 2009-ben kezdett működni, vagyis éppen kimaradtak a 2008-as nagy tőzsdei összeomlásból. Az Életút esetében a tavalyi jó teljesítmény a tízéves átlagos hozamot is felhúzta, így a három portfóliójuk 7,87-8,75 százalék közötti nettó hozamot mutatott átlagosan, vagyis az infláción felül mintegy három százalékos volt a hozam évente.

A 2011-es nagy vesztes OTP esetében a tavalyi bukta a tízéves átlagot is lehúzta, a fent már részletezett rossz szereplés a növekedési portfóliónál 4,78 százalékos tízéves átlaghozamot jelentett, vagyis majdnem fél százalékkal az átlagos infláció alatt hozott a pénztár ebben a kategóriában.Jól szemlélteti egy negatív év hatását, hogy az OTP esetében például a növekedési portfólió 2001-2010 között még átlagosan 7,12 százalékos nettó hozamot hozott, ezt húzta le a tavalyi gyenge év 5 százalék alá.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!