3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A pénzügyminiszter szerint az első negyedéves GDP adatok ismeretében biztosan állítható, hogy az idén már nő a gazdaság.

Kifejtette: az elmúlt 80 év egyik legnagyobb gazdasági válságát kellett átvészelnie Magyarországnak, s miközben rengeteg problémát sikerült megoldani, bőven maradt még a jövőre is. "Az elmúlt egy év a probléma megoldásáról és nem annak keletkezéséről szólt" - fogalmazott Oszkó Péter.

A gazdaság állapotát jelzi, hogy éves összehasonlításban  0,1 százalékos, illetve kiigazított alapon 0,2 százalékos GDP növekedést közölt a KSH, ami azt mutatja, hogy a GDP idén már növekedni fog, véget ért a recesszió Magyarországon - mondta.     Hangsúlyozta azt is, hogy országok tucatjainak strukturális  problémáit tekintve, a magyar költségvetés igen jó állapotban lévő, stabil költségvetésnek minősíthető. Sok országban örülnének a hatalmat átvevő kormányok egy ilyen egyensúlyi állapotú államháztartásnak - mondta.

Oszkó Péter megerősítette: "kormányzati szándéktól függ, hogy Magyarországon tartja-e a hiánycélt az új kormány. Ha az új kormány tartani kívánja a 2010-re tervezett GDP arányosan 3,8 százalékos hiánycélt, akkor az tartható, természetesen a megfelelő intézkedésekkel". Megjegyezte azt is, hogy miközben a költségvetésben vannak kockázatok, amelynek mértéke néhány tizedszázalékot jelent, "a mai világban ez természetes, s ezeket a kockázatokat kell kezelnie az új kormánynak".

Oszkó Péter elmondta: áprilisban 27,1 milliárd forintot, az első négy hónapban 637 milliárd forintot tett ki az államháztartási hiány, ami az éves tervezett hiány 72,5 százaléka. A Pénzügyminisztérium május végére a korábbival megegyező, 719,4 milliárd forintos deficitet vár, ez az éves prognosztizált hiány 82 százaléka és a GDP 2,7 százalékának felel meg - tette hozzá.

Nem kívánta véleményezni a most felálló kormány tervezett lépéseit, de újságírói kérdésre elmondta: a szaktárca kiszámolta, hogy a költségvetésnek 400 milliárd forintjába kerülne a szuperbruttó megszüntetése. Jelezte azt is, hogy a személyi jövedelemadó csökkentése növelheti a lakosság kiadásait, de munkahelyeket nem teremt.

A 24 milliárd euró összeget kitevő devizahitelek forintra való átalakításával a jelenlegi kormányzat is foglalkozott, de nem talált megfelelő megoldást a teljes összeg átkonvertálására - válaszolta újságírói felvetésre a pénzügyminiszter. Hozzátette azt is, hogy ugyanakkor a bajba jutott devizahitelesek számára programot dolgozott ki a kormány.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!