3p

Öt év alatt 20 ezer forinttal emelkedett az induló ellátások összege, vagyis egyre nagyobb a teher a nyugdíjbiztosításon.

Az elmúlt évek dinamikus béremelkedése a nyugdíjak összegét is magával húzta. Pontosabban a nyugdíjkorhatár elérésekor megállapított járandóságot. A Költségvetési Tanács a 2018-as büdzséhez készített elemzésében hívja fel arra a figyelmet, hogy a nyugdjíjkiadásokat jövőre egyéb tényezők mellett az is meghatározza, hogy az induló nyugdíjak összege emelkedik a bérnövekedéssel összefüggésben.

Valamivel több jut évről évre 

Arról jelenleg nem áll rendelkezésre információ, hogy idén hogyan alakulnak a kezdő nyugdíjak - tájékoztatta az mfor-t az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság. Azon túl, hogy éves adatot természetesen még nem lehet közölni, azért sem tudnak még számokat közölni, mert az idén induló nyugdíjak kiszámításához szükséges úgynevezett valorizációs szorzókat (amivel a nyugdíjba vonulás előtti időszakhoz "zárkóztatják fel" a korábbi ledolgozott évekből származó béreket) március végén tették közzé, s csak ezt követően kezdődhetett el a járandóságok megállapítása.

A korábbi évekrők viszont vannak adatok, és ezekből is jól látszik, hogyan hat a béremelkedés az öregségi ellátásokra. Az ONYF közlése szerint 2012-ben átlagosan 98 409 forint volt az öregségi nyugdíjmegállapítások összege.

A rákövetkező évben nem történt érdemi elmozdulás, akkor 98 941 forintot kaptak átlagosan a friss öregségi nyugdíjasok. Aztán 2014-ben volt egy nagyobb ugrás, ekkor már 109 140 forint volt átlagosan az első utalás összege.

Újabb egy év elteltével a nyugdíjba vonulóknak átlagosan 113 692 forintot állapítottak meg.

Tavaly pedig 118 952 forintot kaptak a nyugdíjra jogosulttá válók.

Vagyis röpke 5 év alatt több mint 20 ezer forinttal nagyobb lett az induló nyugdíj átlagos összege. Ebben természetesen a bérek alakulása mellett más szempontok is szerepet játszhattak, például minél később vonul valaki nyugdíjba a korhatár felett, annál jobban emelkedik a neki járó nyugdíj összege, mert a rendszer díjazza a minél későbbi nyugdíjassá válást. Ezek a nyugdíjak nyilvánvalóan felfelé húzzák az átlagos induló nyugdíj összegét.

A közölt adatokból még egy érdekes folyamat rajzolódik ki. Mégedig az, hogy tavaly robbanásszerűen megnőtt a nyugdíjba vonulók száma. A cikkünkben vizsgált öt éves időszak elején nagyjából 50 ezren mentek nyugdíjba évente, de még 2015-ben is csak 59,9 ezer öregségi nyugdíjmegállapítással volt dolga a főigazgatóságnak.

Aztán 2016-ban hirtelen 100 250 főre emelkedett az érintettek száma.

Erre magyarázat lehet a Ratkó-korszak gyermekeinek nyugdíjassá válása (a múlt század ötvenes éveinek első felében a Ratkó Anna népjóléti miniszter nevéhez kötődő családpolitikai intézkedések a születések számának megugrását eredményezték, és ez a generáció jutott most abba a korba, hogy nyugdíjba vonulhasson).

Ugyanakkor nem ismert olyan központi intézkedés a jelenlegi kormányzat idejéből, amely miatt tavaly tömegesen kellett volna nyugdíjba menniük a korhatár közelében járó embereknek. Kérdés, hogy ez csak egyszeri megugrásnak tekinthető, vagy egy folyamat nyitányának, mert ha utóbbiról van szó, akkor a magyar nyugdíjrendszernek egyre nagyobb kihívást fog jelenteni az ellátások biztosítása.

Baka F. Zoltán

mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!