3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A GDP dinamikája valószínűleg jövőre is el fog maradni a potenciális növekedés mértékétől, a konvergenciaprogrambeli 3,3 százalékos drágulással szemben pedig öt százalék fölötti árszint-emelkedéssel kell majd szembesülnünk. Az egyensúly helyreállításának fő kísérőjelenségei arra utalnak, hogy a magyar gazdaság felzárkózási periódusa elhúzódik. Az mfor.hu Heti Diagram sorozata ezúttal Petschnig Mária Zita elemzését közli.

A magyar gazdaság növekedési lendülete 2006 második felétől folyamatosan lankad. 2007 harmadik negyedévében irama az egy százalékot sem érte el, és a bázishatásnak köszönhető negyedik negyedévi javuló teljesítménnyel együtt sem fogja lényegesen meghaladni éves szinten a 1,5 százalékot.

A vártnál nagyobb lett az áldozat

Mindenki tudta, hogy az egyensúly helyreállítása növekedési áldozattal jár, de ilyen nagymértékűvel senki sem számolt. Bár az is igaz, hogy nem várt módon hatott a kedvezőtlen időjárás miatt továbbtartó visszaesés a mezőgazdaságban. Ha nem lett volna kedvező a külső konjunktúra, nagy valószínűséggel a gazdaság egészében recesszióval kellett volna szembesülnünk.

A növekedést keresleti és kínálati oldalról egyaránt az állami kereslet visszafogása vetette vissza, ami mellett ugyanakkor mintegy négy százalékpontos javulás következett be az államháztartás GDP-hez mért hiányában. A végső fogyasztás mintegy három százalékos zuhanását az államilag finanszírozott közösségi fogyasztás és a természetbeni társadalmi juttatások visszaesése váltotta ki. Hiszen a jelentős, mintegy hat százalékos reálkereset-esés ellenére a háztartások vásárolt fogyasztása lényegében stagnált.

A beruházások növekedését is alapvetően az állami megrendelések kiesése korlátozta, miközben a vállalati fejlesztések élénkültek és a lakásépítési trend is felfelé fordult az év folyamán. Ágazatilag nézve csak azokon a területeken tudtak 2007-ben növekedési többletet felmutatni, ahol a cégek zömében külső piacokra termeltek.

Elmaradunk a lehetőségeinktől

2008-ra 1-1,5 százalékpontos konjunktúra-javulás várható az állami megszorítás enyhüléséből következően - a nettó export húzóerejének gyengülése mellett. A GDP dinamikája azonban továbbra is el fog maradni a potenciális növekedés mértékétől. A növekedési áldozatot csak más szerkezetű kiigazítás tudta volna mérsékelni.


Ahogy a növekedés, úgy az infláció is a vártnál kedvezőtlenebbül alakul a gazdasági pálya korrekciója során. A gazdaságpolitika az inflációt a deficitcsökkentés eszközéül használta, amivel megtört a korábbi dezinflációs trend. A fogyasztói árszint egyszeri emelőinek kiesése után azonban az infláció a prognosztizáltnál magasabb szinten alakul – az olaj- és élelmiszerár-növekedés miatt.

Öt százalék feletti infláció várható

Ebből adódóan 2008-ban a konvergenciaprogrambeli 3,3 százalékos drágulással szemben öt százalék fölötti árszint-emelkedéssel kell majd szembesülnünk, ami rendkívül kétségessé teszi az MNB 2009. évi három százalékos inflációs céljának teljesülését.

Az eredeti programnál nagyobb deficitfaragás az államháztartás hiányában alacsonyabb növekedési és magasabb inflációs pálya mentén valósul meg. Az egyensúly helyreállításának mindkét fő kísérőjelensége arra utal, hogy a magyar gazdaság helyreállítási, felzárkózási periódusa elhúzódik.

Petschnig Mária Zita

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!