Januárban az államháztartás 31,3 milliárd forintos többlettel zárt. Az első negyedévi deficit - önkormányzatok nélkül - a korábbi előrejelzéssel megegyező, 651,3 milliárd forint lehet, ami a GDP 2,5 százalékával egyenlő.
Az Alkotmánybírósági döntés miatt elmaradó vagyonadó bevétel 49 milliárd forintos kiesését a stabilitási tartalék változásával kívánja pótolni a minisztérium annak érdekében, hogy az éves deficit ne módosuljon - közölte Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium államtitkára. (A most publikált prognózisban a stabilitási és kamatkockázati tartalék összege a korábbi 148,6 milliárdról 98,6 milliárdra csökkent.)
A Pénzügyminisztérium azzal számol, hogy a bruttó hazai termék 2009. negyedik negyedévében már nem csökkent - adott "gyorsprognózist" a pénteken megjelenő GDP adatról az államtitkár. A januári költségvetési adatokban nem található a MÁV termelési támogatása - amely 20 milliárd forintos nagyságrendű -, így az februárra csúszott át, de a februári támogatást ez nem befolyásolja. Az államtitkár azt is elmondta, hogy a magánnyugdíj-pénztári rendszerből történt visszalépések nyomán a decemberi 26 milliárd forint után januárban 27 milliárd forinthoz jutott a költségvetés.
Katona Tamás felhívta a figyelmet arra, hogy a tavalyi tényadatok ismeretében a Pénzügyminisztérium elkészítette a 2010. évi első prognózisát, amely a költségvetés egyes sorainál eltér a decemberben közölt 2010. évi előirányzatoktól, mivel az utóbbi összegek a 2010. évi költségvetési törvény számsorait tartalmazzák.
A központi költségvetés kiadási oldala 185,4 milliárd forinttal 8.951 milliárdra nőtt, miközben a kamatkiadások 46,3 milliárddal csökkenek 1.107 milliárd forintra.
A költségvetési szervek és fejezeti kezelésű kiadási előirányzatok összege 284 milliárd forinttal nőtt, amelyet bevételek között ellensúlyoz az államháztartás alrendszereinél jelentkező 363 milliárd többlet, ezt az államtitkár az államigazgatás különböző egységei által végzett feladatok halmozódásával magyarázta. A központi költségvetés bevételi oldala 187 milliárddal emelkedett meg, 8.116 milliárd forintra.
A bevételi oldalon erőteljesen, 609 milliárdról 564 milliárdra csökkent a társasági adóból várható összeg. (A tavalyi tényadat 385,5 milliárd forint, de a társasági adó alapja megváltozott 2010-ben.)
Az áfa bevételi prognózist mintegy 17 milliárddal, a személyi jövedelem adóbevételeket 45 milliárddal vette vissza a Pénzügyminisztérium.
A társadalombiztosítási alapoknál a kiadási összeg 9 milliárddal csökkent, ugyanakkor a bevételi oldal csaknem 19 milliárddal zsugorodott.
A meleg étkezési utalványok esetében ugyanazok az elfogadási és felhasználási feltételek lesznek érvényesek 2010-ben is, mint 2009-ben - felelte az MTI kérdésére az államtitkár. Hozzátette: az utalványok elfogadásának feltétele, hogy legyen megállapodás a szolgáltató hely és az utalványforgalmazó között, de ilyen bizonyára korábban is volt, így új megállapodásra nincs szükség.
MTI