A biztosítók bruttó díjbevétele 2010 első negyedében, éves összevetésben 11 százalékkal, 244,5 milliárd forintra nőtt. A gyors dinamika annak köszönhető, hogy az életágon ismét felfutott a befektetési termékek díjbevétele, a biztosítók hagyományos élet- és nem élet biztosítási termékekből származó bevételeit viszont továbbra is stagnálás, illetve kismértékű csökkenés jellemezte.
Az első negyedévben az életági bruttó díjbevétel összesen 119 milliárd forint volt, amelyből a hagyományos életbiztosítások díjai 41 milliárd forintot, a befektetési egységekhez kötött (unit-linked) termékek díjai pedig 78 milliárd forintot tettek ki. Az egyszeri díjas, döntően befektetési termékek az eseti díjakkal együtt a teljes díjbevétel 43 százalékát tették ki, a jelentés szerint népszerűségük újra nő.
A biztosítók nem-élet ági bruttó díjbevétele 2010. első három hónapjában 125 milliárd forintot tett ki, 1,1 százalékkal csökkent 2009 azonos időszakához képest. A díjbevételek csökkenését egyrészt makrogazdasági hatások, másrészt a biztosítók által a piacszerzés érdekében tudatosan vállalt díjcsökkentés magyarázza.
Az életbiztosítási ág eddigi legnagyobb összegű tőkekiáramlása következett be az első negyedévben - állapítja meg jelentésében a felügyelet. Életbiztosításokkal összefüggő szolgáltatásokra a biztosítók 88 milliárd forintot fizettek ki, amely jelentősen, 8,3 százalékkal haladta meg a 2009. utolsó negyedévi kifizetések volumenét, és az időszaki bruttó díjbevételek 74 százalékát tette ki.
Az utóbbi összeg közel 62 százaléka a visszavásárlás következtében teljesített szolgáltatás volt. A visszavásárlások folytatólagosan növekvő szintje – a gazdasági válság okozta likvidálási kényszer, illetve a szerződések "átforgatásának" fogyasztóvédelmi szempontból aggályos jelensége mellett – jelentős részben a magas likviditású befektetési termékek terjedésével magyarázható, amelyek esetében a befektetéshez való lejárat előtti hozzájutás korlátai és költségei a hagyományos biztosítási termékekhez képest jóval mérsékeltebbek. A lejárati kifizetések összege a vizsgált negyedévben 29 milliárd forint volt.
Az idei év első negyedében a biztosítók kedvező befektetési eredményeket értek el, mert a befektetett eszközök hozamai a tőkepiaci trendnek köszönhetően kedvezően alakultak. Elsősorban a folytatódó állampapír-piaci hozamcsökkenésnek köszönhető, hogy a biztosítástechnikai tartalékok fedezetéül szolgáló, saját kockázatú befektetéseken átlagosan 5,3 százalék körüli negyedéves hozam alakult ki. A unit-linked befektetéseken elért átlagos hozam a biztosítók saját kockázatú befektetéseitől valamelyest elmaradóan 4,5 százalékos volt, amely átlag mögött az egyes eszközalapok hozamteljesítménye jelentősen szóródott.
A PSZÁF jelentése rögzíti: a biztosítók jövedelmezősége 2010. első negyedévében számottevően nőtt. A szektor előzetes adózott eredménye 20,4 milliárd forint volt, amely a 2009. évi azonos időszak eredményét 39,2 százalékkal haladja meg. A sajáttőke arányos jövedelmezőségi mutató (ROE) 24 százalékra emelkedett, ezen belül a mutató az életágnál 20,6 százalék, a nem-élet ágnál 21,6 százalék. (A parlament által elfogadott törvény szerint a pénzintézeti szektorra kivetett különadóból a biztosítóknak 38 milliárd forintot kell befizetniük 2010-ben. A biztosítók tavalyi adózott eredménye 66,3 milliárd forint volt.)
MTI/Menedzsment Fórum