Az első negyedévben kellemes meglepetést okozott a magyar gazdaság azzal, hogy a vártnál korábban tudott növekedést produkálni, még ha csak minimálisat is. Április és június között folytatódtak a kedvező folyamatok az exportban és az iparban, így a második negyedévben minden bizonnyal gyorsult a növekedés, mely az elemzők szerint így akár a 2 százalékot is elérhette éves szinten.
Továbbra is az ipar és az export a húzóerő
"Én egy százalékos növekedésre számítok a második negyedévben a tavalyi év hasonló időszakához képest, ez elsősorban az ipar és az export jó teljesítményével magyarázható" - mondta az mfor.hu kérdésére Németh Dávid, az ING Bank elemzője. Ennél kicsit optimistábbak a Raiffeisen Bank szakértői, Keszeg Ádám 1,5-2 százalékos növekedést vár az április és június közötti időszaktól.
Áprilisban az ipari termelés 9,7 százalékos növekedést mutatott, ezen belül főleg az ipari export növekedése volt jelentős. Eközben a külkereskedelmi egyenleg 526 millió eurós többletet mutatott az év negyedik hónapjában, ami 131 millió euróval volt magasabb a 2009 hasonló időszakában tapasztaltnál.
Májusban az ipari termelés növekedése tovább gyorsult, éves szinten 13,7 százalékkal termelt többet a hazai ipar, mint egy évvel korábban. Ebben az alacsony bázis is szerepet játszott, hiszen 2009 tavaszán rendre 20 százalék feletti volt a visszaesés az iparban. A külkereskedelmi mérleg 428,8 millió eurós többlettel zárt májusban, azaz továbbra is erősen húzott az export.
A második negyedév utolsó hónapjában az előzetes adatok szerint 12,6 százalékos volt az ipari termelés növekedése, azaz továbbra is gyorsuló ütemben bővült a hazai ipar. A külkereskedelmi mérleg eközben 567 millió eurós többletet hozott.
Az ipar és a kivitel kedvező hatásai mellett a szakemberek rendre felhívják a figyelmet arra, hogy a belső fogyasztás továbbra is csak az éledezés jeleit mutatja. A kiskereskedelmi forgalom még a második negyedévben is rendre 4-5 százalékos visszaesést produkált éves szinten.
A második félévben behúzhatjuk a féket
Az mfor.hu által megkérdezett elemzők abban is egyetértenek, hogy az idei év második felében csökkenhet a gazdasági növekedés üteme. "Már az első negyedévben is látszott, hogy az ipari termelés növekedése elsősorban a készletfeltöltésnek volt köszönhető. Egyelőre nem látom, hogy ha ez véget ér, akkor mi húzhatja majd a gazdaságot, így könnyen lehet, hogy az év második felében negyedév/negyedév alapon negatív számokkal kell majd szembesülnünk" - mondta ezzel kapcsolatban Németh Dávid.
Az ING elemzője hozzátette: Európában a megtorpanás jelei látszanak, ez pedig óhatatlanul hatással lesz a magyar gazdaságra is. Hasonlóan vélekedik Keszeg Ádám is, a Raiffeisen Bank szakembere szerint a harmadik negyedév várhatóan már csak egy százalékos növekedést hoz majd, és nagyjából ennyi várható éves szinten is.
A jövő évet illetően Németh Dávid kicsivel pesszimistább, mint a kormány és a jegybank, kicsivel 3 százalék alatti növekedést vár 2011-re. Az elemző szerint ez akkor változhat esetleg pozitív irányba, ha valóban lesz adócsökkentés 2011 elején, ahogy a kormány tervezi, hiszen akkor az embereknek több elkölthető pénzük marad, ami a belső fogyasztást is lendítheti.
Beke Károly
Menedzsment Fórum