A felügyelet a honlapján közzétett határozatok szerint mindkét céget felszólította arra, hogy folyamatosan feleljenek meg az engedélyezési feltételeknek, valamint a felügyeleti adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó jogszabályi előírásoknak.
A két társaságnak rendkívüli adatszolgáltatás keretében igazolnia kell, hogy csatlakoztak a Központi Hitelinformációs Rendszerhez (KHR). A Zee Capitalt emellett 2011. negyedik negyedévi jelentésének megküldésére kötelezte a PSZÁF. Az utóbbi társaság igazgatóságának elnökét, K Péter Sándort pedig arra is figyelmeztette, hogy vezető állású személyként a jogszabályi követelményeknek megfelelően lássa el feladatát, és tegyen meg minden szükséges intézkedést a társaság jogszerű működése, valamint a felügyelet határozataiban foglalt előírások teljesítése érdekében.
A PSZÁF korábban mindkét társaság ellen közérdekű keresetet indított. A New Chance Credit ellen első fokon pert nyert, a bíróság 2011. november 29-én 13 pontban mondta ki érvénytelennek a pénzügyi szolgáltató üzletszabályzatának és szerződésmintáinak feltételeit valamennyi érintett ügyfél esetében. Ilyen érvénytelenített kikötés volt például, hogy ha az adós nem hosszabbítja meg a hitel teljes futamidejére a pénzügyi szolgáltató opciós vételi jogát (a jogszabály öt évre ad erre lehetőséget), a hitelező felmondhatja a szerződést, illetve, ha az adós aláírja a hitelszerződést, lemond a Ptk.-ban biztosított esetleges megtámadási vagy végrehajtás-felfüggesztési jogáról. A Zee Capital ellen 2010. április 8-án nyújtott be közérdekű keresetet a felügyelet, a vele szemben támasztott kifogások hasonlóak, mint a New Chance Creditnél.
A közérdekű keresetek, illetve igényérvényesítési perek esetében a fogyasztók nevében és helyett lép fel a felügyelet. Azt kívánja elérni, hogy a bíróság ítéletében a teljes érintett ügyfélkörre vonatkozóan állapítsa meg a kifogásolt szerződéses feltételek érvénytelenségét, tiltsa el az érintett pénzügyi szolgáltatókat azok további alkalmazásától.
Közérdekű kereset esetén a bíróság a Polgári Törvénykönyvet (Ptk.) sértő szerződéses kikötéseket érvényteleníthet, a közérdekű igényérvényesítési perben ezen felül egyéb - például a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot tiltó - törvények megsértése alapján is kimondhatja egy-egy feltételnek a semmisségét. Ha a felügyelet megnyer egy ilyen pert, az érintett ügyfeleknek már nem kell egyedi szerződéses ügyükben eljárniuk, elég azt perben érvényesíttetnie, hogy az érvénytelenített feltételek számára mekkora kárt okoztak.
MTI