Új gazdaságpolitika, új társadalompolitika kell, valamint meg kell változtatni az operatív programokon belül a lehetőségeinket - mondta a fejlesztési ügynökség elnöke a Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamara évadnyitóján, ahol az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) fontosabb elemeit ismertette előadásában.
Míg az Új Magyarország Fejlesztési Terv előrejelzéseiben 2008-2009-re 3-4 százalékos GDP növekedést prognosztizáltak, addig 2008-ban 1 százalék alatt maradt, 2009-ben pedig növekedés helyett 6 százalékos GDP csökkenés volt kimutatható. A 2010-re jelzett 4,5 százalékos növekedés helyett épphogy kimutatható 1 százalékos növekedést tapasztaltak az elemzők, miközben a munkanélküliség 11 százalék fölé nőtt - fejtette ki Petykó Zoltán.
Hozzátette: az elmúlt évek gazdasági eredményeit értékelve természetesen nem lehet figyelmen kívül hagyni a gazdasági válság hatásait sem, azonban a környező országokkal összevetve nálunk lényegesen nagyobb volt a visszaesés.
A fejlesztési ügynökség elnöke leszögezte: a gazdasági növekedés az ÚSZT-n keresztül indul meg, ebben a fő hangsúly a termelő és a technológiai szektoron lesz.
Az ÚSZT az első Széchenyi Tervhez képest több kitörési pontot tartalmaz. Az egészségipar fejlesztésére helyezi részben a hangsúlyt, köztük a gyógyászati beruházásokra és a gyógyturizmusra - mondta Petykó Zoltán.
A zöldgazdaságot szintén kitörési pontként nevezte meg, de prioritásként a foglalkoztatás bővítését említette.
A kormány 2014-re elérendő céljaként a fejlesztési ügynökség elnöke a beruházási ráta 17 százalékról 25 százalékra növelését, az 1 százalékos GDP növekedés 4-6 százalékosra növelését, valamint 250-300 ezer új munkahely megteremtését sorolta.
A fejlesztési ügynökség munkatársai ezután a rendezvényen megjelent közel kétszáz vállalkozás vezetőjének tájékoztatást adtak a pályázati lehetőségekről, a folyamat egyszerűsítéséről.
A Bács-Kiskun megyei vállalkozók többen is hiányként nevezték meg azt, hogy a fejlesztési ügynökségnek az ország legnagyobb megyéjében mindössze egyetlen helyen, Kecskeméten van tájékoztatási pontja.
Zombor Gábor, Kecskemét polgármestere köszöntőjében hangsúlyozta: Kecskemét sok projektet indít a jövőben. Ezek a projektek annak az érdekében indulnak, hogy adózó munkahelyek jöjjenek létre.
Gaál József, a Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke emlékeztetett a Kecskeméten és környékén folyó fejlesztésekre, melyek viszonylag kedvező gazdasági környezetet biztosítanak az itt működő vállalkozásoknak. Üdvözölte a kormányzat azon célkitűzését, hogy a rendelkezésre álló források felét a gazdaság ösztönzésére fogják fordítani.
MTI