5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Költségvetési Tanács ügyében kemény csatározásra számíthatunk, az IMF sem feltétlenül lesz puhább tárgyalópartner az EU-nál - olvasható a Raiffeisen Bank heti elemzésében. A szakemberek szerint a megállapodás aláírásával még egy kicsit kapaszkodhat majd a forint, de ez nem a következő hetekben várható.

Az IMF sem lesz velünk puhább

A csonka hét visszahalkult a szokásos szintre, a Széll Kálmán 2.0 bejelentésével nem lehet versenyezni. Ennek megfelelően olyan földcsuszamlás-szerű piaci mozgások sem jelentkeztek, bár a forint és a kötvények enyhén tovább erősödtek. Mindez annak ellenére történt így, hogy a nemzetközi piacok nem változtak kedvező irányban, és a megjelenő hazai híreknek a kedélyeket inkább hűteni kellett volna - olvasható a Raiffeisen Bank heti elemzésében.

A kötvényaukciók - a várható módon - erőteljes kereslettel találták szemben magukat, az ÁKK a héten 41 milliárd forinttal több adósságpapírt adott el a tervezettnél. A CDS-felár pontban 500 bázispont alá, a hozamok 8 százalék alá álltak be. A magyar-specifikus kockázati felárak garmadája eltűnt az eszközárakból, nagyságrendileg a Raiffeisen júniusi várakozásai közelébe kerültek a hozamok és árfolyamok.

"Számítunk arra, hogy a szerződés létrejöttével a további kiárazódás jön, és így még némi forinterősödés és hozamcsökkenés, de ezt nem a következő hetekre várjuk. Az előttünk lévő időszak inkább újra az elmúlt hónapokhoz fog hasonlítani: lassú csordogálással, hullámzó eredményekkel haladhat a tárgyalási folyamat is a mi elképzelésünk szerint, az IMF sem feltétlenül lesz puhább tárgyalópartner az EU-nál" - vélik a bank elemzői.

A Költségvetési Tanács ügyében például kemény csatározásra számítanak a szakemberek. Szerintük Fellegi nyilatkozata is ezt erősíti, a tárcanélküli miniszter szerint például akár őszre is átcsúszhat az aláírás időpontja, miután hiába van meg a zöld jelzés az EU részéről, a tárgyalások menetéről még mindig nincs kialakult konszenzus, és a szabadságolások is beleszólhatnak.

Az elmúlt időszak olyan típusú híreiről, melyek szerint felpuhul a csomag, a Raiffeisen szerint nem feltétlenül kell tartani. A végösszeghez nagyon nagy valószínűséggel ragaszkodni fog a kormányzat (nem véletlenül, hiszen fillérre ekkora elvárással szembesül Brüsszelből), és a fő üzenet így változatlan marad: hazánk kikerülhet az EDP eljárás alól, lezáródhatnak vitás ügyek az EU-val, sor kerül a nemzetközi megegyezésre. Az persze más kérdés, hogy a meghirdetett kormányzati tervezetek és a megvalósulás között emberemlékezet óta mindig is voltak (olykor markáns) eltérések - teszik hozzá.

Két hétig tartott az öröm a részvénypiacon

Két hétig tartott csak az öröm a hazai részvénypiacon, mert a BUX index újra a 18 000 pontos szint alatt zárt. A csonka, csak háromnapos kereskedésben, a nemzetközi hangulat pesszimista mivolta dominálta a hazai fejleményeket. A rendkívül rövid hét ellenére nem ezen a héten volt a legalacsonyabb idei forgalom, hanem az április 6-i héten. A BUX index esetében támaszt a 18 000-es szint alatt majd csak a korábbi mélypontok 17 300 környékén tudnak nyújtani. Ellenállásnak az 50 hetes mozgóátlag (18 726) szerepel, ami az idei évben már háromszor akadályozta meg a drágulást - emelik ki az elemzők.

A Mol esetében szintén a 18 386-os szint akadályozta a feljebb jutást. A részvény, egyelőre a támaszt jelentő 17 000 forintos szintek fölött tartózkodik, de a 17 159 már át lett törve. A cég a Nabucco projekt helyett egy 250 millió dolláros kazahsztáni projektbe fogott bele, ami várhatóan három év múlva hozhatja az első eredményt.

Az OTP is reménytelin kezdte a hetet, de már az első nap délutánjára elfogyott a lendület. A papír már meg sem közelítette a 4000 forintos szinteket, helyette a 3900 forintos gyengébb ellenállásról lefordult. A 3700/3735 közötti támaszok egyelőre jó szolgálatot tesznek, de a nemzetközi hangulat további romlása esetén fennáll a veszélye a 3500 forint körüli értékek meglátogatásának.

A Magyar Telekom részvényeiről levágták az 50 forintos osztalékszelvényt, és ahogy azt korábban már megszokhattuk a papír többet esett, mint a szelvény értéke. A forgalom itt érte el egyedül a negyedéves átlagot. Evvel az esésével a részvény újra a tavalyi év 2-3 negyedévében kijelölt 475-523 forint közötti sávjába esett vissza. Ezek az értékek szerepelnek mint támasz és ellenállás. A jövő héten 10-én jelent a cég, ahol megtudhatjuk, hogyan értékelik az új telefonálási adót.

A Richter, ha minden igaz, másnap fogja közzétenni első negyedéves számait. A papír heti forgalmát még növelni is tudta az előző héthez képest. Heti szinten egyelőre továbbra is támaszt ad a 36 896, míg ellenállásnak immár ötödik hete a 37 500 forint szerepel. A következő héten Amerika helyett Európa veszi át a piaci irányítást. A hét nem bővelkedik gazdasági adatokban, így bőven jut idő majd az európai cégjelentések számainak böngészésére. Ezen kívül a hétvégi francia és görög választások eredményei lehetnek meghatározóak Európa jövője szempontjából - zárul az elemzés.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!