2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A monetáris politika idén már nem lehet expanzív, a lazítás időszaka lezárul, vélekednek a Raiffeisen elemzői.

Idén a növekvő energiaárak mentén visszatér az infláció világszerte, amit a hazai  gazdaság jelentős növekedése még dinamikusabbá tesz. A Raiffeisen elemzői szerint már 2017 derekára elérheti a ráta a 3 százalékot, ami a második félévben a 3-4 százalékos sávban mozoghat. Emiatt Magyar Nemzeti Banknak nem lesz mozgástere további monetáris expanzióra, így a lazítás - szemben az MNB decemberi várakozásával – tovább nem folytatható, jelentette ki Török Zoltán a Raiffeisen vezető elemzője a bank legfrissebb negyedéves elemzését bemutató sajtótájékoztatóján. Kamatemelésről azonban egyelőre nincs szó (az EKB első emelése után jöhet majd csak 2018 második felében), ugyanakkor az év második felében a pénzügyi termékek árazásban referenciaszintnek tekintett bankközi kamatok emelkedésnek indulnak a jelenlegi 0,3 százalékos szintről.

A magyar gazdaság kilátásai egyébként rég voltak ennyire kedvezőek, mint most, szögezte le Török, akik mind idén, mind jövőre, mind 2019-re 3 százalékos gazdasági növekedést vár viszonylag egészséges szerkezetben. Ennek fő motorja a lakossági fogyasztás megugrása lesz (idén például 5 százalék), amit leginkább az idei 10 százalékos béremelkedés fűt. A lakossági fogyasztás bővülése mellett az EU-pénzek ismét jelentős, 6-7 százalékos beruházás-növekedést finanszíroznak majd 2017-ben, de a vállalati hitelállomány növekedése is pozitívan járul hozzá a GDP-növekedéshez.

A bank elemzői az mfor.hu kérdésére elmondták, ugyan jelentős az idei magyar bérnövekedés, és lesznek, lehetnek olyan kis cégek, amelyek ennek költségét nem fogják tudni előteremteni, de a dinamikus béremelés nem hazai jelentség, a környező országokban is megfigyelhető. A nagyobb méretű vállalatoknál, ahol a bérnövekedési „kényszer” a szakemberhiány miatt már korábban is jelentkezett, a termelékenység javításával kigazdálkodható. A visegrádi országokban ugyanis ez a mutató lényegesen magasabb, mint idehaza. A környező országok gazdaságai egyébként hasonló mértékben fog nőni, mint a magyar, vélekednek a Raiffeisen elemzői.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!