Idén a növekvő energiaárak mentén visszatér az infláció világszerte, amit a hazai gazdaság jelentős növekedése még dinamikusabbá tesz. A Raiffeisen elemzői szerint már 2017 derekára elérheti a ráta a 3 százalékot, ami a második félévben a 3-4 százalékos sávban mozoghat. Emiatt Magyar Nemzeti Banknak nem lesz mozgástere további monetáris expanzióra, így a lazítás - szemben az MNB decemberi várakozásával – tovább nem folytatható, jelentette ki Török Zoltán a Raiffeisen vezető elemzője a bank legfrissebb negyedéves elemzését bemutató sajtótájékoztatóján. Kamatemelésről azonban egyelőre nincs szó (az EKB első emelése után jöhet majd csak 2018 második felében), ugyanakkor az év második felében a pénzügyi termékek árazásban referenciaszintnek tekintett bankközi kamatok emelkedésnek indulnak a jelenlegi 0,3 százalékos szintről.
A magyar gazdaság kilátásai egyébként rég voltak ennyire kedvezőek, mint most, szögezte le Török, akik mind idén, mind jövőre, mind 2019-re 3 százalékos gazdasági növekedést vár viszonylag egészséges szerkezetben. Ennek fő motorja a lakossági fogyasztás megugrása lesz (idén például 5 százalék), amit leginkább az idei 10 százalékos béremelkedés fűt. A lakossági fogyasztás bővülése mellett az EU-pénzek ismét jelentős, 6-7 százalékos beruházás-növekedést finanszíroznak majd 2017-ben, de a vállalati hitelállomány növekedése is pozitívan járul hozzá a GDP-növekedéshez.
A bank elemzői az mfor.hu kérdésére elmondták, ugyan jelentős az idei magyar bérnövekedés, és lesznek, lehetnek olyan kis cégek, amelyek ennek költségét nem fogják tudni előteremteni, de a dinamikus béremelés nem hazai jelentség, a környező országokban is megfigyelhető. A nagyobb méretű vállalatoknál, ahol a bérnövekedési „kényszer” a szakemberhiány miatt már korábban is jelentkezett, a termelékenység javításával kigazdálkodható. A visegrádi országokban ugyanis ez a mutató lényegesen magasabb, mint idehaza. A környező országok gazdaságai egyébként hasonló mértékben fog nőni, mint a magyar, vélekednek a Raiffeisen elemzői.
mfor.hu