Olli Rehn aláhúzta: a Portugáliának szánt pénzügyi támogatási program feltételeinek egyeztetését haladéktalanul és ütemesen elkezdik. Felhívta a figyelmet arra, hogy a G20-ak közelgő tanácskozásán a G20 államoknak foglalkozniuk kell a globális gazdasági egyensúlytalanság problémakörével is. Azokban az államokban, ahol nagy az államháztartási hiány, ott strukturális reformokat kell végrehajtani, ahol pedig magas a többlet, ott a belső fogyasztást kell erősíteni - mondta.
Olli Rehn a G20-aknak tett ajánlásait "konkréttá tette": az államadósság, az államháztartás rendbetétele érdekében az Egyesült Államoknak reformokat javasolt, míg a túlzott kereskedelmi, folyó fizetési mérleg többlet következtében Kínát egy olyan államnak nevezte, ahol ösztönözni kellene a belső fogyasztást.
A gazdasági ügyekért és monetáris politikáért felelős uniós biztos emlékeztetett arra, hogy a világgazdaságot számos bizonytalan tényező uralja. Ezek között említette a Közel-Kelet és Észak-Afrika államainak problémáit, a nyersanyag és élelmiszerárak emelkedését, és ezzel összefüggésben rámutatott: ugyan az európai gazdaság kezd magára találni, de még számos bizonytalanság övezi például az államadósságok jövőbeni alakulását.
A Portugáliának szánt pénzügyi támogató csomag kapcsán aláhúzta: ezzel egész Európa pénzügyi stabilitását kívánja az Európai Bizottság megőrizni az európai polgárok, egyúttal a portugál állampolgárok érdekében. Olli Rehn kiemelte: az európai pénzügyi rendszer megerősítése érdekében a következő banki stresszteszteket a korábbiaknál szigorúbb feltételekkel hajtják végre, erőteljesebb tőkekövetelmények érvényesítése mellett.
Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke elmondta: a foglalkoztatás és a gazdasági növekedés alakulását nézve fontosak az eurózóna legutóbbi adatai, ezek is a kilábalás erősödését mutatják. Egyúttal pozitív irányú kockázatok is jelentkeznek a világban, például az, hogy a globális kereskedelem jobban nő, mint azt korábban a szakértők várták. Trichet kiemelte: az államháztartások rendbetétele, a strukturális reformok azért is nagyon fontosak, mert nélkülük az egyes államok nem tudják kihasználni növekedési potenciáljuk.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy mi a véleményük az európai szakszervezetek budapesti megmozdulásával kapcsolatban, az EKB elnöke és az uniós biztos egybehangzóan azt mondták: a szakszervezeteket fontos szociális partnereknek tekintik és folyamatos dialógusban vannak az európai szakszervezetek képviselőivel, vezetőivel.
Olli Rehn aláhúzta: a legtöbb európai országban a fiskális konszolidáció azért is nagyon fontos, mert ez hozzájárul a fenntartható fejlődéshez, ami előbb-utóbb a munkahelyek bővülését eredményezi. Jean-Claude Trichet pedig kiemelte: meg van győződve arról, hogy az egyes országok erős költségvetési politikája hozzá fog járulni a gazdasági fejlődéshez. Az EKB küzd az árstabilitás eléréséért, az infláció leszorításáért, ez pedig pontosan az Európai Unió legszegényebb állampolgárainak érdekeit szolgálja.
Trichet arról is szólt, hogy az Európai Unió, azon belül az euróövezet 17 országának 331 millió lakosa érdekében történik az infláció csökkentése, kordában tartása, emellett az eurózóna megteremtése óta, annak országaiban, 14 millió új munkahelyet hoztak létre.
MTI