3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Románia várhatóan lehívhatja a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött hitelegyezmény hatodik részletét, és jó esély van arra, hogy újabb megszorító intézkedések nélkül teljesítse az idei és a jövő évre tervezett államháztartási hiányt - jelentette ki Mihai Tanasescu, Románia IMF-képviselője.

Az IMF küldöttsége jelenleg Romániában tartózkodik  a hitelegyezmény soron következő felülvizsgálata céljából, amelynek következtetéseitől függ, hogy Románia megkapja-e az IMF szervezésében tavaly márciusban kötött 20 milliárd euró többoldalú nemzetközi hitelmegállapodás több mint 900 millió eurós hatodik részletét, vagy sem.

Tanasescu szerint Románia képes lesz tartani a bruttó  hazai termék (GDP) 6,8 százalékának megfelelő államháztartási hiányt az idén, akárcsak a jövő évi 4,4 százalékos GDP-arányos hiánycélt anélkül, hogy a kormány újabb megszorító intézkedéseket foganatosítson.

Ehhez azonban Bukarestnek több feltételt is teljesítenie kell. Tanasescu szerint a kormánynak javítania kell az adóbevételek behajtását, akárcsak az európai uniós pénzek sikeres lehívásának az arányát, és csökkentenie kell az állam meg nem fizetett tartozásait a magánszférával szemben. E tekintetben a román államnak elmaradásai vannak, hiszen nem sikerült késedelembe csúszott költségvetési fizetési kötelezettségeket az IMF-fel 2010 közepére kitűzött szintre csökkentenie. Tanasescu megállapította, hogy a jövő év tavaszáig az államnak nullára kell csökkentenie késedelmes fizetési kötelezettségeit a magánszférával szemben.

Tanasescu közölte, hogy az IMF és Románia most még nem tárgyalt újabb hitelszerződésről, de októberben várhatóan szóba kerül majd ez a kérdés is. Románia IMF-képviselője úgy vélte, hogy szerinte Romániának nem lesz szüksége újabb IMF-kölcsönre, viszont Bukarestnek folytatnia kell az együttműködést a washingtoni pénzintézettel.

A legújabb becslések szerint a román gazdaság teljesítménye az idén várhatóan 1,9 százalékkal csökken, miután legutóbb az IMF arra számított, hogy 2010-ben a román GDP stagnálni fog, vagy legrosszabb esetben 0,5 százalékkal zsugorodik. A román kormány azonban júliustól 25 százalékkal csökkentette a közalkalmazottak bérét, öt százalékponttal emelte az áfát, és újabb adókat vetett ki. Ezért  az IMF és a bukaresti kormány kénytelen ismét felülvizsgálni a román GDP várható alakulását.

Románia a 20 milliárd euró összértékű hitelegyezmény keretében eddig 10,7 milliárd eurót kapott az IMF-től, 2,5 milliárd eurót az Európai Uniótól és 300 millió eurót a Világbanktól.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!