3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Románia teljesítette azokat a feltételeket, amelyek a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött hitelegyezmény hatodik részletének folyósításához szükségesek - jelentették be szerdán a román fővárosban az IMF küldöttségének tagjai.

Az IMF, az Európai Unió és a Világbank szakembereiből álló küldöttség szerdán zárta le az ötödik, soron következő felülvizsgálatát, amelynek következtetéseitől függött, hogy Románia megkapja-e a tavaly kötött 20 milliárd euró értékű többoldalú nemzetközi hitelegyezmény újabb, 914 millió eurós részletét.

A küldöttség következtetéseit még jóvá kell hagynia az IMF vezetőtanácsának ahhoz, hogy ezt a támogatást Románia megkapja. Bukarest az Európai Uniótól is kap várhatóan szeptemberben 1,15 milliárd eurót, ami a Brüsszel által az ország rendelkezésére bocsátott hitelcsomag harmadik részlete.

Az IMF legújabb becslése szerint a román gazdaság teljesítménye az idén 1,9 százalékkal romlik az előző évhez képest, a jövő évben azonban már 1,5-2 százalékos növekedést is lehetségesnek tart. Jeffrey Franks elmondta, hogy a román ipar és az export is bővül, de a belföldi fogyasztás még mindig alacsony és csökkenő tendenciát mutat. A gazdaság fellendülését akadályozó tényezők közé sorolta még az árvizeket, amelyek Romániát az idén többször is sújtották.

A hitelezők szerint Románia teljesíteni tudja az idei évre kitűzött, a bruttó hazai termék (GDP) 6,8 százalékát kitevő államháztartási hiánycélt, akárcsak a jövő évi GDP-arányos 4,4 százalékos deficitet anélkül, hogy újabb változtatásokat kellene eszközölni az adópolitikában. Ehhez azonban a román kormánynak 2011-ben is alkalmaznia kell az idén meghirdetett megszorításokat. Ez utóbbiakat dicsérő szavakkal illették a küldöttség tagjai, akik - mint mondták - értékelik a román kormánynak a közkiadások csökkentésére irányuló erőfeszítéseit.

Jeffrey Franks hangsúlyozta, hogy a bukaresti kabinetnek a következő két-három hónapban végre kell hajtania a közalkalmazotti bérezési rendszer reformjának második szakaszát is, aminek célja a közkiadások további csökkentése. Az IMF azt is kérte, hogy a román parlament legkésőbb szeptember végéig fogadja el az új nyugdíjtörvény-tervezetet, ami a nyugdíjrendszer hosszú távú fenntarthatóságát biztosítja.

A román kormány a jövő évre  3 százalékos - plusz/mínusz egy százalékpont - inflációs célt tűzött ki, miután az idén 3,5 százalékos éves fogyasztói árindex növekedésre számítanak. A valutaalap szakemberei szerint az áfa öt százalékpontos emelése miatt a román jegybanknak nem kell szigorítania monetáris politikáját, mivel az inflációra csak ideiglenesen fog hatni a megemelt forgalmi adó. A román kormány 24 százalékra emelte júliustól az áfát.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!