A 2007-es amerikai ingatlanválság óta felgyorsult az amerikai autóipar hanyatlása, mivel az USA három nagy autóipari óriásának (General Motors, a Ford és a Chrysler) főhadiszállása Detroit városában található, így az jelentős bevételektől esett el. Az autóipar megmentésébe ölt dollármilliárdok ellenére a város erős mélyrepülésnek indult, és a népesség elvándorlása is megugrott. Az is igaz, hogy a város populációjának mérete már az 1950-es évektől kezdve folyamatosan esik, a 2007-es válság már csak pont volt az i-n.
A külvárosi, iparvárosi kerületek szép lassan kiürültek, és teljes szellemvárosokat hoztak létre - 2012-ben a külvárosi kerületekkel együtt számolt város lakossága 5,2 millió volt, a munkanélküliség pedig 15,8 százalékos. Az elővárosok nélkül Detroit lakossága az évtizedekkel ezelőtti 1,8 millióról mára 713 ezerre esett vissza. A bűnözés nagy mértékű növekedése és a városi vezetés inkompetenciája miatt, a már az elmúlt évszázadban is tetemes hitelállományt felhalmozó metropolisz vezetését Michigan állam vette át.
Káosz a városvezetésben
Michigan állam városellenőrző bizottsága átvilágította a közigazgatási rendszer működését az elmúlt hónapokban, és komoly hiányosságokra lelt. A város törvényszékének beszedetlen bírságai 280 millió dollárt tesznek ki. Ezenfelül Detroit költségvetésének fele a rendfenntartó erőkre megy el a nagy mértékben megnövekedett bűnözés miatt, mégsem tudta a közhivatalokban senki sem, hogy hány rendőri egység járőrözik a város utcáin, és milyen beosztással. Gary Brown, a városi tanács elnöke szerint a pénzügyi stratégia azon alapult, hogy mindenáron tartsa a hitelfelvételek volumenének szintjét.
Válságmenedzser
A republikánus államvezetés 2012 végén felvetette, hogy a várost közigazgatási egységként fel kellene számolni, és a területet a környező Wayne megye irányítása alá kellene rendelni. Rick Snyder republikánus kormányzónak egy hónapja volt arra, hogy olyan embert találjon, aki meg tudja menteni a várost a csődeljárástól. Március 15-én Snyder kormányzó és Detroit város demokrata polgármestere, Dave Bing mutatta be Kevin Orr ügyvédet, mint válságmenedzsert. Orr a sajtótájékoztatón bejelentette, a legfőbb célja Detroit csődjének elkerülése, ami az Egyesült Államok történetének legnagyobb önkormányzati fizetésképtelensége lenne, mind az érintett lakosság, mind az adósságállomány nagyságának szempontjából. A "megmentő" 1-1,5 évig lehet a posztján.
Mennyi az annyi?
Detroit éves költségvetési hiánya tavaly 900 millió dollár volt, idén márciusban pedig már 300 millió dollár felé rúg. Ennek egyik oka Detroit nyugdíj és egészségügyi kiadásainak folyamatos emelkedése, amit csak újabb hitellel tud finanszírozni a város, a másik pedig a bevételek jelentős csökkenése. Korábban voltak már próbálkozások, hogy csökkentsék Amerika egyik legnagyobb városának költségeit, például a közszolgák 13 ezerről 9 ezerre csökkentésével, de ez már csak annyit ért, mint halottnak a csók.
A város megmentése a szakértők szerint egy csodával egyenértékű lenne, sőt a közvélemény szerint nem is biztos, hogy érdemes megmenteni a várost.
mfor.hu