4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nemzetközi hitelminősítők most már sorra rontják a nagy euróövezeti gazdaságok adósbesorolásait, vagy azok kilátásait a mélyülő recesszió hatásai miatt, és a piaci felárak is mutatják a szuverén törlesztési képesség megítélésének romlását. Spanyolország is lekerült az első helyről.

A Standard & Poor's hétfői londoni bejelentése szerint Spanyolország hosszú futamú szuverén adóskockázati besorolása az eddigi "AAA"-ról egy fokozattal "AA plusz"-ra romlik, stabil kilátással. Az S&P a múlt héten vette leminősítést valószínűsítő negatív figyelőlistára a spanyol adósbesorolást. Spanyolország az első olyan alapító euróövezeti tagállam, amelytől a lehető legmagasabb, "AAA" minősítést vonta meg valamely nagy nemzetközi hitelminősítő a pénzügyi válság kezdete óta.

A Standard & Poor's a minap megerősítette Németország szintén "AAA" besorolását, de ehhez fűzött elemzésében utalást tett arra, hogy a legnagyobb euróövezeti gazdaság adósosztályzata is nyomás alá kerülhet, ha a költségvetésre túl nagy terhet rónak a gazdaságösztönző intézkedések. Az S&P a múlt héten az elsőrendű adósi sáv alsó szélére, "A"-ról "A mínusz"-ra rontotta Görögország hosszú távú szuverén adóskockázati besorolását, arra hivatkozva, hogy a globális pénzügyi és gazdasági válság gyorsította a görög gazdaság alapszintű versenyképesség-romlásának folyamatát, és a görög folyómérleg-hiány tavaly becslések szerint elérte a GDP-érték 14 százalékát. Ha a hosszú távú görög adósbesorolás innen tovább romlik, azzal Görögország - a régebbi eurótagállamok közül elsőként - átkerülne a már csak megszorításokkal befektetőinek tekintett, közepes "BBB" sávba.

Az S&P a minap Írországot is figyelmeztette, hogy romolhat jelenleg még "AAA" besorolása.
Egy másik nagy hitelminősítő, a Moody's Investors Service a minap pozitívról stabilra rontotta Belgium - az egyik leggazdagabb euróövezeti tagállam - "Aa1"-es adósbesorolásának kilátását, vagyis levette a napirendről a belga szuverén adósi osztályzat feljavítását a lehető legmagasabb, "Aaa" szintre. A Moody's a pénzügyi válság valószínűleg elhúzódó makrogazdasági hatásaira és a 90 százalékos GDP-arányos belga államadósság-ráta érdemi csökkenésének csekély valószínűségére hivatkozott.

A spanyol leminősítéshez fűzött hétfői elemzésében a Standard & Poor's "fenntarthatatlannak" nevezte a spanyol folyómérleg-hiányt, amely tavaly a GDP-érték 10 százaléka körül járt.
Az S&P szerint az államháztartási hiány az idén eléri a spanyol GDP-érték 6,6 százalékát, de jövőre már négy százalékra csökken.

Súlyos recessziós jelek és a nagy állami gazdaságösztönző programok várható költségvetési terheinek hatására a kelet-európai adósokét megközelítő, sőt esetenként azokénál is magasabb szintre emelkedett több euróövezeti alapító tagállam szuverén adósi nem fizetővé válásra szóló határidős biztosítási ügyleteinek (CDS) árazása a londoni adósságpiacon.
A CMA DataVision vezető londoni adósságpiac-figyelő cég legutóbbi adatsora szerint a szuverén nem teljesítői kockázatra kötött hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) - vagyis a törlesztési leállások elleni adósságpiaci biztosítási tranzakciók - ára az irányadó ötéves futamidőre Írország esetében például soha nem látott magasságba, 2,53 százalékra - vagyis például az aktuális lengyel és cseh szint fölé - szökött fel a múlt heti utolsó kereskedési napon.

Már más nagy londoni házak is kimutatták, hogy hirtelen megingott a nagyobb euróövezeti és EU-gazdaságok szuverén adósságszolgálati kilátásainak piaci megítélése a hatalmas gazdaságösztönző programok költségvetési és adósság-kihatásai miatt.
A Moody's Investors Service adósságpiaci folyamatokat figyelő szolgálatának - Moody's Credit Trends - legutóbbi összesítése szerint a brit CDS-felár 2007 óta a hatszorosára, de még a német szuverén fizetésképtelenség elleni piaci biztosítási csereügyletek felára is az ötszörösére emelkedett. Olaszországé nemrégiben elérte a 2,00 százalékot, de a brit CDS-árazás is átlépte az 1,00 százalékos határt.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!