3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Rontotta a Magyarországon működő bankok kockázati besorolásainak kiindulóponti - vagyis alsó határként szolgáló - osztályzati szintjét a Standard & Poor's, arra a véleményére hivatkozva, hogy növekszenek a magyar bankszektor gazdasági kockázatai a szuverén hitelképesség romlása és a gazdasági aktivitás lassulása nyomán.

A hitelminősítő szerda este bejelentette, hogy a bankbesorolások "rögzítő elemeként" használt kiindulóponti osztályzattípusát az eddigi "bb"-ről "bb mínusz"-ra módosítja. Ezzel összefüggésben az S&P "BB"-ről "BB mínusz"-ra rontotta a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. (Takarékbank) hosszú távú besorolását, és "b"-ről "b mínusz"-ra a pénzintézet önálló adósprofiljának megítélésére használt osztályzattípust. Az S&P ugyanakkor megerősítette az OTP Bank, az OTP Jelzálogbank, valamint a K&H, a CIB és az MKB különböző besorolásait.

A lépésekhez fűzött elemzésben azt közölték, hogy a magyar bankok gazdasági kockázatai erősödnek, tekintettel a magyar gazdaság teljesítményének elhúzódó gyengeségével kapcsolatos várakozásokra. Az S&P a maga részéről az idei évre a magyar bruttó hazai össztermék (GDP) 1,5 százalékos visszaesését várja reálértéken, és jövőre is csak 0,5 százalékos növekedésre számít.

A Standard & Poor's szerint a magyar gazdaság növekedési kilátásaira a folytatódó költségvetési racionalizálás mellett a pénzügyi szektor "torzító hatású és kiszámíthatatlan adókörnyezete", valamint a bankrendszer törékeny állapotából eredő igen feszes hitelkondíciók gyakorolnak nyomást. Az S&P elemzőinek várakozása szerint a magyar gazdaság legfőbb alkotóelemei - vagyis a háztartások, a vállalatok és a közintézmények - hitelképessége egyaránt romlani fog, és emiatt a problémás hitelek állományának növekedése várható.

A hitelminősítő előrejelzése szerint a nem teljesítő hitelek aránya továbbra is gyorsan növekszik, és a háztartási szegmensben 2013-ban megközelíti a 18 százalékot az idei év közepén mért 16,2 százalék és a 2008-ra jellemző 3,5 százalék után. A Standard & Poor's becslése szerint a vállalati szektor nem teljesítő kötelezettségállománya jövőre eléri a 23 százalékot a 2012 közepén mért 20,9 százalék, illetve a 2008-as 3,5 százalék után. A hitelminősítő ennek alapján azt várja, hogy a magyar bankszektor 2012-ben és 2013-ban is veszteséges lesz, az újabb tartalékolási szükségletek terhe alatt. Az S&P elemzése kiemeli, hogy a legtöbb bank - különösen a külföldi tulajdonúak - gyors ütemben építi le kitettségeit.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!