4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A második negyedévben veszteséget termeltek tagjaiknak a hazai nyugdíjpénztárak, viszont a nullszaldós működést már sikerült megvalósítaniuk - derül ki a legfrissebb adatokból. A taglétszám közben tovább apadt, ugyanis március végéig lehetőség volt ismét az állami rendszert választani. Mfor.hu-háttér.

Enyhe veszteség a második negyedévben

1,4 milliárd forintos veszteséget szenvedtek el befektetéseiken a hazai magánnyugdíjpénztárak a második negyedévben, így az év első felében 10 milliárd forintos volt a vagyongyarapodás - derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) által csütörtökön közölt statisztikából. Főleg a befektetési tevékenység ráfordításai ugrottak meg április és június között: az első negyedéves 5 milliárd forint után 22,4 milliárdot tettek ki a ráfordítások. A befektetések bevételei azonban nem nőttek ilyen ütemben, az előző negyedévi 16,4 milliárd forint után 21 milliárdot tettek ki.

A megmaradt magánnyugdíjpénztárak teljes portfóliója június végén 187,9 milliárd forintot ért, ez 49,3 milliárddal volt alacsonyabb, mint három hónappal korábban. A csökkenés nagyrészt annak volt köszönhető, hogy az állami rendszerbe visszalépő tagok után 30,1 milliárd forintot utaltak a pénztárak az állami nyugdíjkasszának. A tagok száma egyébként 99 299-ről a második negyedév végére 75 136-ra csökkent, vagyis majdnem minden negyedik ügyfél élt a lehetőséggel és még március végéig visszalépett az állami rendszerbe.

A pénztárak portfóliójában a legnagyobb részt továbbra is a kötvények tették ki, ezekből 108 milliárd forintnyi volt az első félév végén, ami nagyjából tízmilliárddal maradt el a három hónappal korábbitól. A teljes kötvényállományon belül 85,4 milliárd forintnyi magyar államkötvény volt a cégeknél. A második legnagyobb tételt, 53,9 milliárd forintot a befektetési jegyek jelentették, míg részvényekben 17,8 milliárd forintot tartottak a pénztárak. Ezeken felül volt 6 milliárd forintnyi bankbetét illetve készpénz, valamint 2,2 milliárdnyi egyéb eszköz.

A jelek szerint nem lesz komoly gond a működéssel

Amikor a tagok nagy többsége visszalépett az állami nyugdíjrendszerbe, sokan attól féltették a megmaradt pénztárakat, hogy nem lesz elegendő tagdíjbevételük arra, hogy működési kiadásaikat fedezni tudják. A mostani adatok azonban nem ezt támasztják alá, a jelek szerint a komoly nadrágszíjhúzásnak meg lett az eredménye, így talán nem kerül veszélybe a működés.

A szokásos működési tevékenység eredménye ugyan az első félévben 203 millió forintos veszteséget mutatott, de ha ehhez hozzávesszük, hogy az első negyedév 212 milliós mínusszal zárult, akkor az mindenképp biztató, hogy a második negyedévet gyakorlatilag nullszaldósra tudták kihozni a pénztárak. A cégek működési célú bevételei az év első felében 763 millió forintot tettek ki, míg a működéssel kapcsolatos kiadások 966 millióra rúgtak. A tagok egyébként összesen 3,3 milliárd forintot fizettek be a 11 életben maradt magánnyugdíjpénztárba az első félévben.

10 ezer tagot veszítettek az önkéntes pénztárak

A magánnyugdíjpénztárak mellett a PSZÁF az önkéntes pénztárakról is közölt statisztikákat, melyek szerint három hónap alatt kicsivel több mint tízezerrel csökkent a pénztárak taglétszáma, így június végén 1 234 059 fő volt tagja valamelyik önkéntes kasszának. A pénztárakba fél év alatt összesen 36,8 milliárd forintot fizettek be a tagok. Az viszont rossz hír, hogy a szokásos működési eredmény hat hónap alatt 541 millió forintos mínuszt mutatott.

Az önkéntes kasszák nyereséget termeltek tagjaiknak, június végéig 49,7 milliárddal gyarapították a vagyont befektetéseikkel. Az első negyedévben 32,4 milliárdos volt a vagyonnövekedés, vagyis az látható, hogy az önkéntes szektornak sem volt olyan jó negyedéve, mint az év elején.

A pénztárak 851 milliárd forintos portfóliójának legnagyobb része kötvényekben volt, az 560,9 milliárdos állományból 511 milliárdot magyar állampapírok tettek ki. A cégek 190,4 milliárd forintot befektetési jegyekben, 41,8 milliárdot pedig részvényekben tartottak. Ezeken felül volt 31,8 milliárd forintnyi bankbetét és készpénz, valamint 26 milliárdnyi egyéb eszköz.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!