A francia bankok szövetsége a múlt héten dolgozott ki egy olyan tervet, mely szerint a Görögországnak nyújtandó második mentőcsomag - melyet egy osztrák pénzügyminiszteri illetékes múlt pénteken 85 milliárdra becsült - egy részét a magánszektor önkéntes újrabefektetése jelentené. Vagyis a lejáró hitelek 70 százalékát forgassák vissza, azaz hitelezzék meg újra a válsággal küszködő euróövezeti tagországnak, de nem azonos feltételekkel.
A francia terv szerint a törlesztett adósság 50 százalékát 5 év helyett 30 évre hiteleznék meg, a kamat pedig megegyezne a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió (EU) kölcsönének kamatával. Mindezt önkéntes alapon. (A terv abszorditásáról lásd Zsiday Viktor postját: Ez valami egészen elképesztő és egyben felháborító!)
A német bankok és biztosítók ezzel szemben az eredeti feltételekkel hiteleznének meg a 3,2 milliárd lejáró adósságukat.
Az európai országok által körvonalazódó, a magánszektor önkéntes részvételére épülő csomag az S&P mai közleménye szerint a hitelminősítő kritériája szerint szelektív csődnek minősülne, mivel az önkéntességi alap nem vehető biztosra, másrészt a hitelezők kisebb értéket kapnának, mint amit az eredeti értékpapírok birtoklása jelentett.
Mint ismert az európai államok olyan megoldást próbálnak "összetákolni" második mentőcsomagként, amely semmilyen formában sem minősül majd államcsődnek, mivel az Európai Központi Bank többször kijelentette, hogy csak akkor fogad be és tud finanszírozást biztosítani görög állampapírokra, amennyiben azokat nem minősítik "default"-nak.
A hír hatására ma jelentősebb mértékben, 1,457 feletti szintekről egészen 1,45-ig gyengült az euró árfolyama a dollárral szemben.
mfor.hu