4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Minden olyan döntés, ami azt az illúziót kelti a magyar lakosságban, hogy az árfolyamkockázat elől el lehet menekülni, hosszútávon káros - mondta a jegybank elnöke a devizaárfolyamok befagyasztásának hírére hétfői sajtótájékoztatóján. A szakember szerint a moratóriumok feloldása sokaknak nehézséget fog okozni, de most még többen járnak rosszul azért, mert nem vagy csak drágán kapnak jelzáloghitelt. Mfor.hu-tudósítás.

Az MNB Monetáris Tanácsa hétfői ülésén változatlanul 6 százalékon hagyta az alapkamatot, a döntés után Simor András elnök tartott sajtótájékoztatót. A döntéshozók szerint az inflációs folyamatokra továbbra is a kettősség a jellemző: miközben a nyersanyagárak tovább emelkednek, a tartósan magas munkanélküliség és az alacsony belső kereslet azonban visszafogja az áremeléseket.

Nem lehet kikerülni az árfolyamkockázatot

A jegybank egy adott időpontban véleményezhette a kormány és a Bankszövetség közti megállapodástervezetet, de az folyamatosan változik - mondta a hétfői sajtótájékoztatón újságírói kérdésre Simor András. "Továbbra is azt mondjuk, hogy fontos, hogy a moratórium feloldásra kerüljön, de az ingatlanokat nem szabad egy ütemben, azonnal értékesíteni, mert az tönkretenné a lakáspiacot" - emelte ki az elnök.

A moratórium feloldása sok embernek nehézséget fog okozni, akik nem tudnak törleszteni, de jelenleg több embernek okoz gondot az, hogy nem vagy csak nagyon drágán jutnak jelzáloghitelhez. A moratórium megléte ugyanis gyakorlatilag a jelzáloghitelezés rendszerét lehetetleníti el - véli Simor.

"A magyar emberek megtanulták saját vérükkel-verítékükkel, hogy az árfolyamkockázat komoly dolog, vigyázni kell vele. Minden olyan döntés, ami abba az illúzióba kergeti a lakosságot, hogy ettől el lehet menekülni, hosszútávon kockázatokat okoz" - mondta az MNB első embere a devizaárfolyamok tervezett befagyasztásának hírére. Mint emlékezetes, a kiszivárgott sajtóhírek és vitaanyagok alapján a svájci frank árfolyamát 190, az euróét pedig 265 forinton fagyasztaná be a kormány, a felette levő részt pedig egy külön számlán gyűjtenék. "Amíg valakinek devizahitele van, az árfolyamkockázatot el kell szenvednie valamilyen formában" - szögezte le Simor.

Utalni sem akarnak a következő lépésre

A hétfői kamattartás egyhangú döntés volt, más javaslat nem is szerepelt a Tanács előtt - mondta az elnök az ülés után. A jegybank döntéshozói továbbra is úgy gondolják, hogy az infláció idén jelentősen meghaladhatja a 3 százalékos célt, 2012 végére azonban annak közelébe süllyedhet. Az elmúlt egy hónapban a nyersanyagárak tovább nőttek, a gyenge belső kereslet és a munkaerőpiaci helyzet viszont visszafogja az áremeléseket, így továbbra is ellentétes inflációs hatások látszanak.

A márciusi inflációs jelentésben még a kockázatok között említették a nemzeti bank szakemberei a másodkörös hatásokat, a begyűrűzést. "Az elmúlt félévben az volt látható, hogy az élelmiszerek esetében gyors volt a begyűrűzés, ami megerősíti ezeket a kockázatokat" - mondta Simor. Emellett az elmúlt hónapban ismertetett konvergencia program jelentős költségvetési változtatásokat rejt magában, melyek erősíthetik a belső kereslet lassú kilábalását. "Rajta vagyunk középtávon azon a pályán, amit márciusban kijelölt az inflációs jelentés" - emelte ki az elnök.

A Tanács pillanatnyilag semmilyen utalást nem kíván adni a kamat további alakulására, júniusban egyébként is friss inflációs jelentés lesz - hangzott el a sajtótájékoztatón. A Monetáris Tanács előrejelzése szerint a következő másfél évben számottevő gazdasági növekedés lesz, de a kibocsátási rés végig negatív marad, ami lefelé nyomja az inflációt, mivel azt jelzi, hogy a gazdaságban további pótlólagos kapacitások vannak.

Hazánk kockázati megítélése nagyjából stagnált az elmúlt egy hónapban, ebben nagy szerepe van a nemzetközi környezetnek, annak, hogy sok tőke áramlik a fejlődő országokba. A kockázat jövőbeli megítélése azonban bizonytalan az eurózóna adósságválsága miatt - emelte ki a jegybank elnöke.

A hétfői kamatdöntést követően bejelentették azt is, hogy júliustól hétfő helyett kedden ülésezik majd a Monetáris Tanács. Ennek oka egyrészt az, hogy így a hétvége eseményeit is figyelembe tudják venni a döntéskor, másrészt pedig van néhány ünnep (húsvét, pünkösd), melyek minden évben hétfőre esnek, így mostantól ezek sem befolyásolják az ülésezési rendet.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!